Wentylacja hybrydowa – czy to się opłaca?

Przez wiele stuleci w domach wykorzystywana była wyłącznie wentylacja grawitacyjna. W ostatnich latach dużo większą popularnością cieszyła się z kolei wentylacja mechaniczna, z rekuperacją na czele. Jednak technologia nie zatrzymała się w miejscu: naukowcy i inżynierowie opracowali jeszcze wydatniejszy system wymiany powietrza w budynku, czyli wentylację hybrydową. Sprawdź, czy jest to opłacalne rozwiązanie w domach prywatnych i firmach.

Czym jest wentylacja hybrydowa?

System wentylacji hybrydowej łączy w sobie najważniejsze zalety rozwiązań mechanicznych i grawitacyjnych. Celem działania takiej wentylacji jest zapewnienie optymalnej wymiany powietrza w budynku przy minimalnym zużyciu energii elektrycznej. Wyróżnić można trzy podstawowe warianty działania tego rozwiązania:

  • Wentylacja hybrydowa dwukanałowa, przy czym jeden wykorzystuje naturalny ciąg powietrza, a drugi działanie wentylatorów.
  • Wentylacja grawitacyjna wspomagana przez system mechaniczny w przypadku, gdy naturalne procesy nie są wystarczająco wydajne (wspomaganie mechaniczne).
  • Wentylacja mechaniczna wspomagana ciągiem naturalnym oraz wiatrem w celu zmniejszenia kosztów użytkowania (wspomaganie grawitacyjne).

W każdym z wymienionych wariantach wykorzystuje się pewne rozwiązania techniczne i metody optymalizacji działania systemu wentylacji.

Hybrydowa nasada kominowa i inne metody wentylacji hybrydowej

Jednym z urządzeń, z którymi związana jest wentylacja hybrydowa, są obrotowe nasady hybrydowe na komin. W sposób dynamiczny (zmienny) wykorzystuje ona siłę wiatru do zwiększenia ciągu kominowego. Niewielki silnik obraca ją w kierunku, w którym wieje wiatr, co skutkuje wytworzeniem podciśnienia w układzie.

Hybrydowy system wentylacji powinien być wyposażony także w stabilizator wentylacji. Ogranicza on nadmierny wypływ powietrza z kanałów wentylacyjnych na zewnątrz budynku. Z kolei za napływ świeżego powietrza odpowiadają napowietrzaki. Jest to system wentylacji naturalnej wyposażony dodatkowo w grzałkę ceramiczną oraz termostat. Wszystkimi elementami kieruje niewielki sterownik, umieszczony w domu.

Kiedy opłaca się, a kiedy nie można stosować wentylacji hybrydowej

Hybrydowy system wentylacji opłaca się stosować wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca lub finansów na instalację klasycznej rekuperacji. Montaż takiego systemu w nowo budowanym domu to koszt nawet 50 tysięcy złotych, tymczasem system wentylacji grawitacyjnej łatwo można ulepszyć do wersji hybrydowej przez instalację kilku prostych elementów.

Jeśli wentylacja hybrydowa wydaje Ci się dobrym pomysłem, skontaktuj się z pracownikami sklepu online. Potwierdzą oni, czy w Twoim przypadku montaż będzie możliwy. Zgodnie z przepisami w wysokich budynkach oraz wysokościowcach nie wolno stosować tego typu rozwiązań. Nie będą one również działały z systemem mechanicznym generującym duże podciśnienie. Jednak ograniczenia te dotyczą tylko niewielkiego odsetka budynków. Warto sprawdzić, czy i u Ciebie nie opłaci się zmiana wentylacji na hybrydową!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *