Jak skutecznie osuszyć kościoły we Wrocławiu? Praktyczne porady i rozwiązania problemów z wilgocią w świątyniach

Remont dachu kościoła wpisanego do rejestru zabytków jest zazwyczaj znacznie bardziej skomplikowany niż np. prace w budynku wspólnoty mieszkaniowej. Bez względu na datę budowy świątyni i jej status w rejestrze zabytków warto – ze względu na powierzchnię, kształt bryły oraz kłopot z odpowiednim ogrzaniem i przewietrzeniem tak dużego obiektu – systematycznie zlecać kontrolę stopnia zawilgocenia świątyni, a w razie zbyt dużej wilgotności zlecić profesjonalnej firmie osuszenie kościoła we Wrocławiu. Co warto wiedzieć o osuszaniu kościołów?

Zawilgocenie kościoła – dlaczego należy mu zapobiegać i jak osuszyć świątynię?

Świątynie to miejsca, w których każdego dnia zbiera się wielu wiernych. Z myślą o ich zdrowiu i bezpieczeństwie należy unikać zawilgocenia ścian i fundamentów, które dla niebezpiecznych pleśni i grzybów są najlepszą powierzchnią do rozwoju. W przypadku kościołów, zwłaszcza zabytkowych i tych, które od dawno czekają na gruntowny remont, największym problemem może być brak izolacji przeciwwilgociowej ścian i fundamentów.

Zarówno wilgoć, jak i grzyby oraz pleśń mogą szkodliwie oddziaływać także na dzieła sztuki sakralnej zgromadzone w kościele we Wrocławiu. Obrazy, rzeźby czy witraże wymagają odpowiednich warunków. Liczy się nie tylko temperatura powietrza, lecz także poziom jego wilgotności. Zlokalizowanie miejsc, które wpływają na zwiększenie poziomu wilgoci, a także osuszenie kościoła to najważniejszy etap, który powinien poprzedzać kompleksowy remont świątyni, np. remont wieży kościoła, wykonanie nowej instalacji elektrycznej czy remont elewacji kościoła i istniejącej więźby dachowej.

Dlaczego remont świątyni warto poprzedzić osuszaniem kościołów we Wrocławiu?

Osuszanie kościołów we Wrocławiu najlepiej przeprowadzić jeszcze przed dłuższymi pracami remontowo-budowlanymi. Na tym etapie może bowiem okazać się, że wymiana pokrycia dachowego nie jest konieczna, ale wystarczy zastąpić ją usunięciem wilgoci, a potem przeprowadzić tańszy i szybszy remont dachu polegający np. na uzupełnieniu ubytków w izolacji. Podobne wnioski mogą nasunąć się w kwestii remontu elewacji kościoła.

Na koniec warto wspomnieć, że najpopularniejszą metodą osuszania budynków, w tym także kościołów, jest użycie osuszaczy kondensacyjnych, które szybko odbierają wilgoć z powietrza i niwelują ją poprzez wykraplanie. W przypadku konieczności odtworzenia izolacji profesjonaliści sięgają po tanią, skuteczną i ekologiczną metodę iniekcji krystalicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *