Transport drobnicowy – co to jest i jak działa?

Każdego dnia transportowanych jest drogą lądową, morską, powietrzną czy też koleją wiele produktów, bez których ludzkość nie wyobraża sobie normalnego funkcjonowania. Są to nie tylko produkty pierwszej potrzeby takie jak żywność czy woda, ale także asortymenty ułatwiające funkcjonowanie, dostarczające rozrywkę, odzież, umeblowanie czy inne. Za ich transportowanie odpowiedzialni są przewoźnicy lub firmy spedycyjne.

Definicja transportu i transportu drobnicowego

Transportem nazywa się zespół wyodrębnionych czynności, które nierozerwalnie związane są z przemieszczaniem ludzi lub też dóbr materialnych. Działania te realizowane są z użyciem odpowiednich środków (na przykład promów, samolotów, kolei czy też samochodów), a za prawidłowość realizacji całego procesu logistycznego odpowiedzialne są firmy spedycyjne przygotowujące także stosowne pozwolenia oraz dokumentację, dzięki której towar nie zostanie zatrzymany na granicy państw i może szybko dotrzeć do celu. Istnieje wiele rodzajów transportu, a jednym z nich jest transport drobnicowy. W literaturze fachowej transport drobnicowy definiuje się jako przewóz towarów mających zróżnicowane kształty i zachowujących jednocześnie niewielkie gabaryty. Przesyłki tego typu mają niewielką masę jednostkową dlatego też firmy spedycyjne łączą je w jeden transport po to, by zapełnić wnętrze całego pojazdu czy też kontenera. Towary o niewielkich gabarytach przewożone są z punktu A do punktu B mogą być przewożone zarówno „luzem” czy też w opakowaniach. Nie ma znaczenia jak towar jest przewożony – czy są to produkty przetworzone czy gotowe wyroby – o ile spełniają kryterium gabarytowe.

Jakie są cechy charakterystyczne transportu drobnicowego

Dla transportu drobnicowego istotne jest to, iż – pomimo tego, że towary mogą być przewożone zarówno w opakowaniach, skrzyniach, klatkach, beczkach workach, koszach czy butli jak i bez żadnego opakowania – drobnica nie może zostać dzielona w czasie przeładunków. Dlatego też każde z opakowań powinno być mierzalne i możliwe do zważenia, co sprawia, iż firma spedycyjna najczęściej wykonuje jednostkowanie polegające na łączeniu poszczególnych partii w jeden ładunek zbiorczy wykorzystując do tego palety lub kontenery. Inną cechą charakterystyczną transportu drobnicowego jest fakt odbioru towarów przez wielu, najczęściej rozproszonych odbiorców i nadawanie ich przez wielu nadawców. Innymi cechami charakterystycznymi tego rodzaju transportu, wspomnianymi już wcześniej, są: niewielka waga towarów i ich różnorodne kształty oraz umieszczanie ich w wielu typach opakowań.

Jak działa transport drobnicowy?

Firma spedycyjna podejmująca się realizacji transportu drobnicowego musi opracować system odbiorów paczek oraz ich dostaw po to, by cały proces przebiegał sprawnie i bezproblemowo. Pierwszym krokiem jest zazwyczaj podział kraju na regiony, w których odbierane są przesyłki w sposób bezpośredni lub też z wykorzystaniem pomocy partnerów lub oddziałów zbierających ładunki od klientów. Następnie towary przekazywane są do magazynu lokalnego, a potem do magazynu centralnego, gdzie przesyłki są segregowane i wysyłane do magazynów regionalnych, skąd trafiają do odbiorców docelowych.

Jeżeli szukasz firmy świadczącej transport drobnicowy, to koniecznie zapoznaj się z ofertą Rudniccy-Magetra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *