Szukasz systemu ERP? Na co powinieneś uważać przy wyborze?

Dobry system zarządzania zasobami przedsiębiorstwa to niezbędnik każdej nowoczesnej firmy. Jest to przepustka do produkcji 4.0 oraz narzędzie do nadzorowania procesów w czasie rzeczywistym. Nic więc dziwnego, że na rynku pojawiło się wiele rozwiązań tego typu. Który z nich jest najlepszy? Trudno o pewną odpowiedź – zbyt wiele zależy od etapu rozwoju firmy czy jej potrzeb. O wiele łatwiej wskazać cechy, jakie spełniać musi dobry system ERP.

System ERP – niezbędnik dla każdej firmy

Narzędzie do zarządzania zasobami firmy jest podstawą sprawnego funkcjonowania dużych firm. Gromadzenie wszystkich informacji w jednej bazie danych, posiadającej najwyższej klasy zabezpieczenia, znacząco usprawnia komunikację między wszystkimi członkami zespołu. Przygotowane raporty są zawsze aktualne, a najmniejsza anomalia automatycznie zgłaszana do działu utrzymania ruchu. Dzięki temu system ERP pomaga zoptymalizować wszystkie procesy oraz stany magazynowe – w razie problemów informacja o potrzebie skorygowania założeń może być podjęta niemal natychmiastowo.

Co powinno zwrócić Twoją uwagę w ofercie oprogramowania ERP?

Wdrożenia systemu ERP nie należą do najłatwiejszych. Obejmują one wszystkie struktury przedsiębiorstwa oraz wymagają odpowiedniej infrastruktury. Nie każde rozwiązanie sprawdzi się równie dobrze – wiele zależy od wielkości firmy czy profilu działalności. Jednak warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, jakie musi spełniać oprogramowanie ERP:

  • Ciągły rozwój. Modułowa budowa programów do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa pozwala na rozbudowę systemu w dowolnej chwili. Dobry, nowoczesny system ERP musi się równie łatwo aktualizować – dostęp do nowoczesnych narzędzi to podstawa w dzisiejszych czasach.
  • Wsparcie starszych wersji programu. Kupując dane rozwiązanie, musisz mieć pewność, że będziesz mieć dostęp do pomocy od producenta przez kolejne lata działalności. Niestety, niektórzy sprzedawcy wymuszają aktualizację systemu poprzez ogłoszenie zakończenia wsparcia dla poprzedniej wersji oprogramowania.
  • Systemy klasy ERP muszą zapewniać dostęp do bazy danych nie tylko z firmowych komputerów, ale także z urządzeń mobilnych.
  • Przepisy prawne. Wciąż pojawiające się nowelizacje i zmiany w ustawach wymagają od programów zarządzania firmą ciągłego dostosowywania się do aktualnych wymogów.

Jeśli jeden z powyższych warunków nie jest spełniony, radzimy poszukanie innego, bardziej atrakcyjnego oprogramowania ERP.

Nowoczesny i funkcjonalny system zarządzania firmą

Trwająca już rewolucja przemysłowa wymaga od firm znacznie szybszego przepływu informacji. Oprogramowanie ERP daje takie możliwości, co przekłada się również na zmniejszenie kosztów działalności oraz optymalizację procesów zachodzących w firmie. Z pewnością warto rozważyć wdrożenie takiego rozwiązania nawet w niewielkich przedsiębiorstwach, które mają w planach dalszy rozwój i walkę z konkurencją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *