Potrzebny CIO? Skorzystaj z outsourcingu!
Chief Information Officer, w skrócie CIO, jest osobą odpowiedzialną za rozwój technologii informacyjnych w firmie. Jak skorzystać z jego obsługi?
Dzisiaj, gdy coraz więcej firm korzysta z rozwiązań informatycznych, właściwe zarządzanie obszarem IT ma kluczowe działanie. W tym obszarze działa Chief Information Officer, czyli w skrócie CIO.
Kim jest CIO – Chief Information Officer?
Chief Information Officer, inaczej CIO jest osobą, której zadaniem jest odpowiadanie za stan technologii informacyjnych w przedsiębiorstwie. W swojej działalności zajmuje się on między innymi wdrożeniami oraz rozwojem IT.
Stanowisko jak CIO określane jest w języku polskim także jako kierownik lub dyrektor do spraw informatyki albo do spraw informacji.
Osoba jak Chief Information Officer powinna dysponować szeroką wiedzą oraz doświadczeniem dotyczącym obszaru IT, w szczególności systemów informatycznych. Również na jej stanowisku ważne jest posiadanie wiedzy dotyczącej zarządzania, ekonomii.
Czym zajmuje się Chief Information Officer?
Praca specjalisty jak Chief Information Officer – CIO polega przede wszystkim na integrowaniu w sobie dwóch ważnych obszarów w działalności firmy, czyli jego obszaru IT oraz obszaru zarządzania firmą.
Na swoim stanowisku Chief Information Officer zajmuje się między innymi:
- Ocenianiem wymogów firmy pod kątem IT,
- Dobieraniem właściwych rozwiązań IT do potrzeb firmy,
- Kontrolą nad wdrożeniami systemów informatycznych,
- Kontrolą nad integracją systemów informatycznych,
- Nadzorowaniem projektów związanych z IT,
- Zarządzaniem zespołami IT.
Chief Information Officer – kiedy jest potrzebny?
Stanowisko jak Chief Information Officer można znaleźć obecnie w wielu firmach. Alternatywa to outsourcing CIO, który powoduje, że pomoc tego specjalisty dostępna jest na korzystniejszych warunkach. Kiedy konieczne jest skorzystanie ze wsparcia CIO?
Obsługa Chief Information Officera jest niezbędna wtedy, gdy firma chce:
- Efektywniej planować swoje działania w ramach IT,
- Wdrożyć nowe rozwiązania informatyczne, na przykład w ramach automatyzacji, sztucznej inteligencji, internetu rzeczy, big data,
- Skuteczniej nadzorować realizację strategicznych projektów IT, aby można było wzmocnić jej działania,
- Usprawnić procesy IT zachodzące w różnych obszarach jej działalności,
- Zoptymalizować koszty związane z obszarem IT,
- Efektywnie wdrażać oraz integrować różne systemy informatyczne,
- Rozwijać swoje strategie informacyjne,
- Sprawnie współpracować z otoczeniem biznesowym w obszarze usług IT.
Jak skorzystać z usług Chief Information Officera?
Obecnie pomoc CIO jest dostępna na dwa sposoby – firma może zdecydować się albo na zatrudnienie własnego specjalisty na stworzonym dla niego stanowisku, albo też może wybraćoutsourcing CIO, który jest opcją korzystniejszą cenowo.
Na zatrudnienie własnego specjalisty najczęściej decydują się większe firmy o rozbudowanej strukturze IT, które korzystają z jego wsparcia praktycznie każdego dnia. Z kolei mniejsze przedsiębiorstwa w celu oszczędności kosztów najczęściej wybierają zewnętrzny CIO, czyli decydują się właśnie na outsourcing.
Na czym polega outsourcing CIO?
Obsługa jak outsourcing CIO, podobnie jak inne usługi outsourcingowe, pozwala firmom na uzyskanie dostępu do usług specjalisty bez konieczności jego zatrudniania. To powoduje, że możliwe jest efektywne zredukowanie kosztów, jednak bez konieczności tworzenia stanowiska pracy dla specjalisty.
Firmy prowadzące zewnętrzny CIO mogą zaoferować kompleksową obsługę, między innymi w ramach:
- Tworzenia strategii IT dla firmy,
- Rekomendowania oraz wdrażania systemów informatycznych,
- Monitorowania i raportowania działań w obszarze IT,
- Tworzenia harmonogramów dla IT,
- Opiniowania budżetów związanych z działaniem obszaru IT,
- Konsultacji w zakresie IT,
- Nadzoru nad zewnętrznymi dostawcami rozwiązań IT,
- Negocjacji z dostawcami usług IT.
Więcej informacji dotyczących outsourcingu CIO można uzyskać bezpośrednio na stronach internetowych firm zajmujących się świadczeniem usług w tym zakresie.