Podwyżka stóp procentowych – wpływ na raty kredytów

Po raz pierwszy od kilku lat Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe. Z tego powodu zapanowało zamieszanie na rynku finansowym. O ile ekonomiści, specjaliści bankowi wiedzą z czym wiąże się poniesienie stóp procentowych, o tyle zwykli konsumenci usług bankowych są zaniepokojeni tą sytuacją. Skąd czerpać wiedzę na temat tego jakie zmiany będą zachodzić w związku z tą podwyżką? Czy zwykły konsument, który użytkuje jedynie rachunek rozliczeniowy odczuje jakąkolwiek zmianę? Czy kredytobiorcy powinni obawiać się, że ich kredyt będzie droższy, a comiesięczne raty wyższe?

Serwisy, które przekazują informacje na temat zmian zachodzących na rynku finansowym

Poszukując informacji na temat zmian zachodzących na rynku finansowym i inwestycyjnym należy przede wszystkim przeglądać sprawdzone serwisy, które przekazują wiedze w sposób przystępny i skondensowany. https://rankingkont.pl/ przeznaczony jest dla użytkowników bez większej wiedzy ekonomicznej czy finansowej.

Dzięki informacjom zawartym w poszczególnych artykułach nawet laik zrozumie, że w konsekwencji podniesienia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej zwiększą się raty kredytów. Dotyczy to zarówno kredytów aktualnych, jak i tych które klienci dopiero wezmą. Dzieje się tak, ponieważ rata kredytu hipotecznego zależna jest od kilku zmiennych. Jedną z nich jest stawka WIBOR. Ta z kolei w linii prostej zależy od stopy procentowej, która aktualnie została podniesiona. Z drugiej jednak strony zwiększenie rat kredytów sprawi, że bańka na rynku nieruchomości może pęknąć i ceny finalnie zaczną spadać. Warto obserwować https://rankingkont.pl/, ponieważ tam pojawiają się najnowsze i przystępne informacje dotyczące zmiany sytuacji na rynku bankowym. A one wpływają bezpośrednio na klientów każdego banku.

Czy kredytobiorcy powinni obawiać się zmian związanych z podwyżką stóp procentowych?

Wspomniane już zostało, że kwota raty dla kredytu hipotecznego zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest stawka WIBOR. Aktualne zwiększenie stopy procentowej z 0,1 procent do 0,5 procent nie jest wprawdzie zbyt duże, jednak i tak wpłynie na beneficjentów kredytów hipotecznych. Średni kredyt tego typu będzie miał ratę wyższą o około 70 złotych. Jeśli jednak kupiło się dom czy mieszkanie w większym mieście skala wzrostu będzie zdecydowanie wyższa. Nie jest to komfortowa sytuacja dla beneficjentów kredytów hipotecznych, jednak jest ona wpisana w ryzyko kredytu hipotecznego. Szczególnie że po opanowaniu inflacji stopy znów mogą zostać obniżone.

Czy użytkownicy klasycznych rachunków rozliczeniowo-oszczędnościowych odczują zmiany zachodzące na rynku finansowym?

Jeśli nie korzysta się z kredytu hipotecznego czy pożyczek celowych właściwie nic się nie zmieni. Oprocentowanie rachunków oszczędnościowych w bardzo małym stopniu zależy od stóp procentowych, dlatego jeśli jest się raczej oszczędzającym niż pożyczającym pieniądze można być zupełnie spokojnym. https://rankingkont.pl/ pokazuje, że dla takich klientów na rynkach finansowych nic się nie zmieni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *