Oszczędzać, inwestować? Co się teraz bardziej opłaca?
To pytanie zadaje sobie chyba każdy, kto ma chociaż trochę środków odłożonych na „czarną godzinę”. Obawa, że można je stracić, nakazuje zastanowić się co z nimi zrobić. Czy lepiej je zainwestować, czy dalej oszczędzać?
Nie ma jednej właściwej odpowiedzi. W pierwszej kolejności trzeba odpowiedzieć sobie na pytania: na co przeznaczone są te oszczędności, kiedy będą potrzebne, co się stanie, jeśli inwestycja okaże się nietrafiona. Skupmy się na dwóch rodzajach inwestorów.
Inwestor z planem na przyszłość
Jeśli inwestor ma odłożone pieniądze na emeryturę i trzyma je na koncie, to każdego dnia realnie traci. Warto, aby pomyślał o jakimś instrumencie, który uchroni kapitał przed spadkiem wartości, czyli inflacją. Trzeba pamiętać, że w tym roku mamy rekordowo wysoką, już dwucyfrową inflację. O tym, jaki rodzaj inwestycji wybrać, każdy musi zdecydować sam – w zależności od poziomu tolerancji ryzyka, horyzontu czasowego i celu inwestycyjnego. Przez konflikt zbrojny na Ukrainie, czasy są niepewne, i trzeba brać pod uwagę podwyższone ryzyko inwestycyjne.
Inwestor z planem na dziś
Doświadczeni inwestorzy, już pierwszego dnia najazdu Rosji na Ukrainę szukali okazji wyprzedażowych na giełdzie. Tak bowiem jest, że w czasach konfliktów zbrojnych, wojen, czy ataków terrorystycznych można kupić akcje w niższych cenach. Z takich promocji korzystają głównie gracze, którzy mają wysoki poziom tolerancji ryzyka i doskonale zdają sobie sprawę z tego, że mogą stracić wiele… a nawet wszystko. To ich nie przeraża, bo myślą, o tym, co mogą zyskać.
Czy oszczędzanie ma sens?
Na to pytanie można odpowiedzieć z większą odwagą. To nie są dobre czasy do oszczędzania z powodu galopującej inflacji. Z drugiej strony, trudno przewidzieć czy konflikt zbrojny nie przeniesie się na inne państwa, w tym Polskę. Wtedy lepiej jest mieć zapas gotówki. Czy tak się stanie? Tego przecież nie wie nikt.
Nie można zapominać o poduszce finansowej, która przyda się w razie nagłego pogorszenia sytuacji, np. utraty pracy, choroby czy innych niespodziewanych zdarzeń. Inwestować należy jedynie nadwyżki – te, bez których można spokojnie żyć, w razie niepowodzenia inwestycji.
Nie mając żadnej wiedzy na temat inwestowania i oszczędzania, lepiej jest zaufać analitykom finansowym i doświadczonym ekspertom finansowym np. w Caspar.
Zastrzeżenia prawne
Niniejsza wiadomość ma charakter informacyjny oraz reklamowy i nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, ani usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego. Nie należy jej traktować jako rekomendacji dotyczącej instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Materiały i informacje prezentowane w niniejszym dokumencie służą jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinny być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności, informacje te nie stanowią rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tj. Dz.U. z 2021 r. poz. 328), jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 1740, z późn. zm.). Caspar TFI oraz Caspar Asset Management SA informują, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko.