Lokata na nowe środki – jak działa ten rodzaj oszczędzania?

Lokata terminowa to jeden z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych sposobów na generowanie oszczędności. W artykule przyjrzymy się dokładniej lokacie na nowe środki – jak działa, kto może po nią sięgnąć i dlaczego warto założyć ją właśnie teraz?

Z powodu historycznie wysokiej inflacji gromadzone na nieoprocentowanym rachunku bankowym czy w skarbonce oszczędności nie tylko na siebie nie zarabiają, ale także z miesiąca na miesiąc tracą swoją wartość. Choć sama kwota zgromadzonego kapitału nie maleje, za odłożone rok temu 10 000 zł jesteś dziś w stanie kupić zdecydowanie mniej niż 12 miesięcy temu. Skutecznym sposobem na ochronę pieniędzy przed zgubnym wpływem inflacji jest umieszczenie ich na lokacie terminowej. Czym jest i jak działa lokata terminowa?

Lokata terminowa – co to jest?

Lokata terminowa jest rodzajem umowy pomiędzy instytucją finansową a klientem (deponentem). Zgodnie z jej zapisami deponent oddaje instytucji finansowej określoną kwotę pieniędzy na wskazany w umowie okres. Podczas trwania umowy instytucja finansowa obraca przekazanym kapitałem, przeznaczając go na udzielanie kredytów. W zamian za możliwość korzystania z pieniędzy deponenta wypłaca zysk w postaci odsetek. W zależności od długości trwania umowy lokaty terminowe mogą przybierać formę krótkoterminową (do 12 miesięcy) lub długoterminową (powyżej 12 miesięcy). Wybór optymalnego okresu lokacyjnego jest szczególnie ważny z uwagi na fakt, że przez całą długość trwania umowy pieniądze pozostają zamrożone, a deponent nie może z nich korzystać. Choć wcześniejsza wypłata środków jest możliwa, w zależności od konstrukcji lokaty skutkuje utratą całości lub większości wypracowanych zysków. Zanim założysz lokatę terminową, zastanów się dobrze, na jak długo chcesz i możesz zamrozić swój kapitał. Szczególnym rodzajem lokaty terminowej jest lokata na nowe środki. Czym jest w praktyce i kto może ją założyć?

Czym jest lokata na nowe środki?

Lokata na nowe środki to lokata terminowa, na której możesz umieścić jedynie nowe środki finansowe. Co to oznacza w praktyce? Ogólna, obowiązująca dla wszystkich instytucji finansowych definicja nowych środków nie istnieje. Każda z nich stosuje bowiem własne określenie tego pojęcia.

Przykład.

Kasa Stefczyka, oferująca lokatę na nowe środki z oprocentowaniem 7,10% w skali roku, definiuje nowe środki jako nadwyżkę pomiędzy saldem wszystkich rachunków z dnia zakładania lokaty i saldem Twoich wszystkich rachunków w Kasie na koniec 10. dnia poprzedniego miesiąca (z wyłączeniem salda już założonych lokat na nowe środki). Jeśli 10 kwietnia Twoje wszystkie środki ulokowane w Kasie wynosiły 4000 zł, a 1 maja masz na kontach łącznie 10 000 zł, to 6000 zł możesz ulokować na lokacie na nowe środki.

W zależności od konstrukcji lokaty na nowe środki możesz założyć ją w oddziale lub przez internet, bez wychodzenia z domu (e-lokata na nowe środki), a minimalna kwota depozytu wynosi z reguły kilkaset złotych.

Dlaczego warto założyć lokatę terminową właśnie teraz?

Nie wszyscy wiedzą, że efektem wysokich stóp procentowych jest nie tylko wyższe oprocentowanie kredytów z oprocentowaniem zmiennym, ale także wyższe oprocentowanie lokat. Biorąc pod uwagę fakt, że stopy procentowe są dziś najwyższe od lat, w taki sam sposób kształtuje się oprocentowanie lokat. To jednak nie wszystko. Lokaty na nowe środki wyróżniają się zazwyczaj wyższym od standardowych depozytów oprocentowaniem (wyższe odsetki stanowią rodzaj nagrody za zdeponowanie na lokacie nowych środków finansowych). Sięgając po taki produkt, osiągniesz więc nie tylko pewne i bezpieczne, ale także ponadprzeciętne zyski.

Lokata na nowe środki to nowoczesny produkt finansowy zapewniający pełną ochronę kapitału oraz bezpieczne i pewne zyski. Jeśli założysz lokatę, Twoje pieniądze będą pracować na siebie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, nawet wtedy, kiedy odpoczywasz, spacerujesz z psem czy oglądasz ulubiony serial.

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.

Źródło:
https://najlepszelokaty.pl/lokata-na-nowe-srodki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *