Kryptowaluty – informator dla niezorientowanych

Na pewno każdy zetknął się choć raz z kryptowalutami, ale nie każdy wie co to właściwie jest. Generalnie można zdefiniować, że jest to waluta wirtualna, która nie posiada swojego fizycznego odpowiednika. Obecnie w obrocie na rynku jest dużo kryptowalut, jednak najpopularniejszą z nich jest ta, która została wynaleziona w 2009 roku, czyli Bitcoin. Wirtualne pieniądze przynależą do rozproszonego systemu księgowego, opierającego się na kryptografii. Wiele krajów na świecie uznaje je za oficjalny środek płatniczy. Oczywiście, aby zawrzeć transakcję kryptowalutą, dany sprzedawca musi uznawać walutę wirtualną. Rejestr księgowy wszystkich transakcji jest upubliczniony, jedynie osoby biorące w niej udział mają do niej całkowity wgląd dzięki używaniu odpowiednich kluczy do szyfrowania. Obecnie powstałe kryptowaluty funkcjonują mniej więcej w ten sam sposób – opierają się na łańcuchu bloków, a ściślej mówiąc na blockchainie. Gdzie kupować kryptowaluty? Jak odbywa się handel kryptowalutami?

Decentralizacja kryptowalut – na czym polega?

Czym właściwie jest decentralizacja kryptowalut i na czym ona polega? Krótko mówiąc chodzi o to, że kryptowaluty nie są zależne od żadnego organu, ani żadnej organizacji. Opierają się na systemie blockhain, przez co nikt nie może podejmować decyzji o ich emisji, ani w żaden inny sposób wpływać na ich wartość. Jest to cecha, która zapobiega wszelkim manipulacjom kursem. Żadne państwo nie może wpłynąć na ich kurs.

W przypadku klasycznych walut wszelkie transakcje wykonywane są z pomocą zewnętrznego podmiotu, czyli banku. Bez niego nie ma żadnego przelewu. Jest to niewątpliwie wada, ponieważ w razie powstania awarii w danym banku właściciele kont pozbawieni zostaliby możliwości dokonywania przelewów. Przy walutach wirtualnych nie ma tego problemu, ponieważ wykonywane transakcje są sprawdzane przez wielu współuczestników w tym samym czasie.

W sytuacji kiedy któryś zrezygnuje, na jego miejsce od razu wchodzi kolejny, co daje pewność niezawodności systemu. Oczywiście taki system ma też pewne minusy. Jedną z nich jest wydłużony czas transakcji, ponieważ zazwyczaj moce obliczeniowe użytkowników są zbyt małe. O kryptowalutach z pewnością nie można powiedzieć, że są przyjazne środowisku, ponieważ obsługa takich transakcji wykorzystuje wyjątkowo duże zasoby energii elektrycznej.

Gdzie można kupić kryptowaluty?

Najwięcej transakcji kupowania i sprzedaży wirtualnych walut ma miejsce na giełdach. Jest to lokalizacja oferująca stosunkowo niewygórowane koszty transakcji oraz wygodę. W tej sytuacji jedynym kosztem jest procent od transakcji, gdyż kryptogiełdy nie pobierają stawki za założenie konta. Obecnie powstało wiele kryptogiełd, proponujących różne waluty wirtualne. Odróżniają się one pomiędzy sobą jakością oferowanego bezpieczeństwa.

Przed zawarciem transakcji warto zapoznać się z rankingiem giełd kryptowalut – jakdorobic.pl, aby mieć możliwość wybrania najlepszej. Nie można zapomnieć, że giełda nie jest jedyną opcją. Kryptowaluty można również zakupić:

  • w kantorze z kryptowalutami,
  • od innego posiadacza kryptowalut,
  • w bitomacie.

Nie ma wątpliwości, że nie każda kryptowaluta będzie dostępna w wyżej wymienionych miejscach. Zdecydowanie najbardziej urozmaicony wybór będzie własnie na kryptogiełdach.

Sposoby przechowywania kryptowalut

Kiedy już zostaniemy posiadaczami kryptowaluty poprzez np. kupno na giełdzie, pozostaje pytanie jak je przechowywać? Specjalnie w tym celu stworzono tzw. portfele kryptograficzne. Każdy portfel posiada dwa klucze – prywatny i publiczny. Szyfr publiczny można dać innym uczestnikom w celu przelania na nasze konto kryptowaluty. Szyfr prywatny, jak sama nazwa wskazuje, jest jedynie do naszego użytku i potrzebny jest do logowania do naszego portfela. Z jego pomocą można zarządzać zgromadzonymi środkami. Oczywiście nie wolno dopuścić do przejęcia klucza przez inne osoby. W sytuacji kryptowalut nie ma opcji oszustwa. Jest to zasługa tego, że każda jednostka ma unikalny kod, a wszystkie transakcje są rejestrowane. W sytuacji jakiejkolwiek nieprawidłowości pomiędzy rejestrami, transakcja z podejrzanym kodem jest od razu usuwana przez system.

Jak można płacić kryptowalutami?

Jak wyglądają transakcje z użyciem kryptowalut? To nic innego jak ich przelewanie między portfelami, a w następnej kolejności weryfikacja poszczególnych transakcji przez uczestników określonej sieci. Aby transakcja była możliwa, dany sklep musi na pewno udostępnić możliwość rozliczania się w ten sposób. Kryptowalutami oczywiście można również handlować na kryptogiełdach. W przypadku portfeli walut wirtualnych wyjątkowo ważną kwestią jest troska o bezpieczeństwo swojego portfela.

Pod żadnym pozorem nie można dopuścić do utraty osobistego klucza, ponieważ nie ma opcji jego odzyskania. Niestety, jeżeli już stracimy klucz, właściciel traci nieodwracalnie wszystkie swoje uzbierane środki. Należy pamiętać, że obecnie najpopularniejszą walutą wirtualną jest bitcoin. Za jego sprawą ten sposób dokonywania transakcji staje się coraz bardziej znany i coraz więcej sklepów udostępnia opcję płacenia walutą wirtualną. Obecnie na rynku dostępnych jest ok. 4000 różnych kryptowalut. Przed rozpoczęciem swojej przygody z kryptowalutami bez wątpienia należy się zapoznać z zasadami ich działania i zasadami dokonywania transakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *