Jakie wtyczki stosuje się w wózkach widłowych

Jakie wtyczki stosuje się w wózkach widłowych?

Wózki widłowe to urządzenia transportu bliskiego, które znacznie ułatwiają różnego rodzaju prace magazynowe. Dzielą się one na urządzenia sterowane ręcznie i elektrycznie. Pierwsze z nich używane są do lżejszych prac i wymagają wysiłku ze strony człowieka, drugie zaś radzą sobie z cięższymi zadaniami, dzięki wykorzystaniu napędu elektrycznego. Aby jego działanie było możliwe konieczne jest zastosowanie baterii trakcyjnych, które potrzebują odpowiednich złącz. Dowiedz się, jakie wtyczki stosuje się w wózkach widłowych.

Do czego służą baterie trakcyjne?

Pojazdy o zasilaniu elektrycznym, do których należą również niektóre rodzaje wózków widłowych, do pracy wymagają specjalnych akumulatorów. Ich popularnym rodzajem są baterie trakcyjne. Składają się one z dwuwoltowych ogniw trakcyjnych, które połączone są ze sobą za pomocą elastycznych lub ołowianych łączników. Największą zaletą akumulatora tego typu jest bezawaryjna praca nawet w systemie zmianowym. Charakteryzują się on ponadto dużą szczelnością, łatwością montażu, odpornością na wstrząsy oraz na korozję. Do jego niebywałych atutów należy także zaliczyć zwiększoną pojemność w porównaniu z innymi bateriami tego typu.

Jak ładować baterie trakcyjne?

W wyniku pracy urządzenia, bateria trakcyjna, podobnie, jak inne rozdaje akumulatorów ulega rozładowaniu. Na żywotność wózków widłowych, w których jest stosowana, wpływa zarówno sposób jej ładowania, jak i dbałość o osprzęt, w tym o wtyczki i gniazda. Aby przywrócić baterii sprawność, a jednocześnie maksymalnie zadbać o jej kondycję, należy przeprowadzać ładowanie w momencie, gdy jest ona rozładowana w nie więcej niż 80%. Nie powinno się dopuszczać do całkowitego rozładowania, ponieważ znacznie skraca to żywotność baterii. Istotne jest także, aby ograniczać cykle ładowań, ponieważ każdy akumulator tego typu ma przewidzianą żywotność.

W zależności od pojemności baterii jest ona ładowana prądem o określonym amperażu, najczęściej jest to 5A na każde 100 Ah pojemności – wyjaśnia przedstawiciel firmy Inicjatywa Północno Zachodnia PW. Przy ładowaniu baterii trakcyjnych warto wykonać kontrolę poziomu i gęstości elektrolitu. Trzeba również pamiętać, że konkretne typy baterii wymagają dedykowanego im prostownika, a także zastosowanie odpowiednich złącz.

Wtyczki i gniazda DIN i Flat

Wybierając osprzęt do wózków widłowych, warto postawić na sprawdzonych producentów, ponieważ jest to gwarancja ich wysokiej jakości. Dwoma najpowszechniej stosowanymi typami wtyczek są złącza typu DIN, jak i złącza płaskie typu flat. W przypadku złącz DIN dostępne są gniazda i wtyki 80A, 160A, 320A oraz 640A, natomiast złącza płaskie oferowane są w typach: SBE, SRE, SRX, RBE. Oba z tych rodzajów wyposażone w rozwiązania eliminujące ryzyko podłączenia baterii do niewłaściwego prostownika, dzięki stosowaniu w gniazdach szpilek o specjalnie dobranym kształcie. W ofercie firm sprzedających wtyczki do wózków widłowych znajdują się złącza przystosowane do różnych przekrojów przewodów. W zależności od parametrów złącza mają inny kolor, co ogranicza ryzyko pomyłki przy podłączaniu. Wtyczki mogą być dodatkowo wyposażone w uchwyty usprawniające obsługę.

Aby bateria trakcyjna miała jak najdłuższą żywotność, a tym samym zapewniała wózkom widłowym długotrwałą pracę, należy zadbać o jej właściwe ładowanie. W tym celu trzeba wybrać odpowiednie złącze, które wyeliminuje ryzyko podłączenia jej do niewłaściwego prostownika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *