Jak wymienić toner lub wkład atramentowy w drukarce biurowej?

Jak wymienić toner lub wkład atramentowy w drukarce biurowej?

Wielu użytkowników drukarek biurowych nigdy samodzielnie nie wymieniało tonerów czy wkładów atramentowych. Nie jest to operacja skomplikowana, lecz przy pierwszej próbie może przysporzyć wielu problemów, a nawet zakończyć się zablokowaniem urządzenia drukującego. Jeżeli chcesz uniknąć przykrych niespodzianek, skorzystaj z praktycznych porad zawartych w tym artykule.

Najprostszy sposób na bezpieczną wymianę tonera lub wkładu z tuszem podaje ekspert z firmy DKS, oferującej kserokopiarki i drukarki biurowe: – Współczesne maszyny drukujące same informują o potrzebie wymiany tonera lub wkładu z tuszem. Gdy pojawi się taki komunikat, wystarczy sięgnąć po instrukcję obsługi i postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli instrukcja jest niedostępna, można skorzystać z opisów i informacji obrazkowych, które znajdują się na obudowie urządzenia. Zajmuje to trochę więcej czasu, ale zazwyczaj pozwala na poprawne technicznie przeprowadzenie całej operacji.

Niezależnie od tego, z jaką drukarką masz do czynienia, to przy wymianie tonerów i wkładów atramentowych należy zachować kilka uniwersalnych zasad.

Praktyczne reguły wymiany tonerów i wkładów atramentowych

Jeżeli zamierzasz wymienić toner lub wkład atramentowy po raz pierwszy, załóż rękawiczki ochronne – najlepiej jednorazowe rękawiczki lateksowe. Dobrze też zachować ostrożność przy kontakcie dłoni i materiałów z odzieżą. Dzięki temu oszczędzisz sobie usuwania uporczywych plam, które powstają w kontakcie z resztkami proszku tonerowego i tuszów.

Następnym krokiem jest wyłączenie lub włączenie drukarki. Ogólnie można przyjąć, że drukarkę laserową należy wyłączyć przed wymianą tonerów, a atramentowa musi być włączona przy zakładaniu wkładów. W przypadku konkretnego modelu może być inaczej, więc najlepszym źródłem informacji jest instrukcja obsługi drukarki lub informacje na stronie producenta sprzętu.

Po otwarciu obudowy drukarki warto rzucić okiem na obrazkową podpowiedź umieszczoną zazwyczaj na pokrywie czy innym elemencie konstrukcyjnym. Wkłady atramentowe i tonery do drukarek biurowych są mocowane w bardzo różny sposób u różnych producentów. Jednak zazwyczaj ich wyjmowanie i zastępowanie nowymi jest intuicyjne. Jeżeli nie będziesz stosować zbyt dużo siły, operacja zakończy się powodzeniem. Wyjmując toner lub wkład atramentowy, uważaj na zanieczyszczenia. Nie wyrzucaj pojemników po tonerach lub atramentach do kosza na odpady komunalne: należy je umieścić w specjalnych kontenerach lub przekazać firmom, które zajmują się recyklingiem sprzętu drukującego.

Nowy toner lub cartridge przed włożeniem do drukarki musisz odbezpieczyć: należy usunąć taśmę, która chroni przed uszkodzeniem, wydostaniem się barwnika i zanieczyszczeniem stryków. Tuż przed zdjęciem zabezpieczeń warto przez kilkadziesiąt sekund potrząsać tonerem: potrząsanie pojemnikiem z tuszem nie jest konieczne. Jeżeli udało Ci się usunąć wyczerpany toner, to włożenie nowego nie sprawi Ci najmniejszego problemu. Po zamknięciu obudowy drukarka powinna rozpoznać obecność nowego tonera i zidentyfikować go jako pełny. Ostatecznym potwierdzeniem poprawnej wymiany jest wydruk próbny.

Co zrobić, gdy drukarka „nie widzi” nowego tonera lub wkładu?

Może okazać się, że drukarka „nie widzi” nowego tonera lub wkładu atramentowego. Do wyjątków nie należy też komunikat o wyczerpaniu właśnie wymienionego tonera. Przyczyn może być bardzo wiele. Zanim zadzwonisz do serwisu, możesz wykonać kilka operacji ratunkowych, które nie zaszkodzą urządzeniu, a mogą przywrócić mu sprawność.

Częstą przyczyną problemów z tonerami i wkładami jest ich niewłaściwa instalacja. Dlatego najbardziej zalecane jest powtórne przeprowadzenie wszystkich czynności. Należy ponownie założyć stary pojemnik, uruchomić drukarkę i pozwolić jej na stwierdzenie konieczności wymiany, a następnie wyłączyć. Po ponownym uruchomieniu urządzenia wykonaj wszystkie czynności od nowa. Przy okazji sprawdź czystość styków w drukarce i na tonerach lub wkładach z tuszem: zabrudzenia mogą skutkować problemami z rozpoznaniem nowych pojemników przez drukarkę. Do ich oczyszczania nadają się antystatyczne ściereczki, które powstały z niestrzępiącego się materiału.

Przyczyną problemów może być też uszkodzenie, ewentualnie wada fabryczna tonera lub wkładu. Sprawcami przykrych niespodzianek bywają też często zamienniki niskiej jakości. W takiej sytuacji niewiele da się zrobić, poza reklamacją lub zakupem oryginalnych materiałów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *