Jak wojna rosyjsko-ukraińska wpłynęła na kurs rubla i co dalej czeka rosyjską walutę?

Jak wojna rosyjsko-ukraińska wpłynęła na kurs rubla i co dalej czeka rosyjską walutę?

O planach Rosji względem Ukrainy wiadomo było od dłuższego czasu. Tajemnicą pozostawał jednak moment inwazji. Już w 2014 roku, kiedy doszło do nielegalnej aneksji Krymu, sytuacja gospodarcza Rosji stała się niepewna, czego odzwierciedleniem był przejściowy spadek wartości rubla. Obecnie mamy do czynienia z podobną sytuacją, jednak wszystko wskazuje na to, że gospodarka Rosji chyli się ku upadkowi.

Kurs rubla po inwazji Rosji na Ukrainę

Tuż po wkroczeniu wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy, 24 lutego 2022 roku, rubel zanotował historyczny spadek wartości. Miało to związek z uruchomionymi sankcjami przeciwko Rosji, które były wyrazem sprzeciwu m.in. państw UE oraz Stanów Zjednoczonych wobec działań Władimira Putina. Choć widoczna jest stabilizacja kursu tej waluty, to nie świadczy ona o kondycji rosyjskiej gospodarki. Wystarczy przeanalizować ostatnie działania władz Federacji Rosyjskiej, aby zauważyć, że wzrost wartości rubla jest efektem działań Banku Centralnego Rosji, który uruchomił rezerwy finansowe i rozpoczął skup rubli. Dzięki temu kurs rosyjskiego rubla wrócił do poziomu sprzed wojny. Na wzrost kursu rubla miały także wpływ inne posunięcia rosyjskiego rządu, który zdecydował o zablokowaniu rozliczeń z innymi państwami w euro i dolarach. Sztucznie wygenerowane zainteresowanie zakupem rosyjskiej waluty podniosło i ustabilizowało jej kurs, jednak nie jest on odzwierciedleniem faktycznego stanu gospodarki tego kraju. Udając się do kantoru, możemy zauważyć, że po rubla nie ustawiają się długie kolejki, a zainteresowanie tą walutą przejawiają jedynie osoby chcące ją sprzedać, zanim całkowicie straci na wartości. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku najważniejszych światowych walut m.in. dolara, franka szwajcarskiego i euro, których kursy znacząco wzrosły po inwazji Rosji na Ukrainę, a obecnie zaczynają się stabilizować. Aktualne kursy walut można sprawdzić w kantorze CENT z siedzibą we Wrocławiu i Opolu, który oferuje atrakcyjne ceny, a także usługę wymiany walut online.

Co dalej z rosyjskim rublem?

Umocnienie się rubla w stosunku do euro czy dolara jest jedynie przejściowe, a waluty tej nie czeka świetlana przyszłość. Wręcz przeciwnie – ryzykowne posunięcie Rosji i przedłużająca się wojna w Ukrainie, a także kolejne sankcje, prowadzą do upadku gospodarki, która nie obroni się nawet dzięki potężnym rezerwom walutowym, którymi Rosja dysponuje. Powolna agonia rosyjskiej gospodarki wróżona jest przez analityków oraz ekspertów z całego świata, dlatego brak jest optymistycznych prognoz związanych z przyszłością rosyjskiej waluty. Biorąc pod uwagę widmo kolejnych sankcji oraz rezygnację z transakcji z Federacją Rosyjską, która do tej pory czerpała ogromne korzyści ze sprzedaży ropy naftowej, gazu i węgla, dalsze losy rubla malują się jedynie w ciemnych barwach, co zwiastuje nieuchronny powrót gospodarki Rosji do czasów kryzysu z 1998 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *