Jak rozliczyć podatek z Holandii?

Holandia to jedno z państw europejskich, w którym mieszka i pracuje wielu Polaków. Co roku, każdy z nich staje przed obowiązkiem rozliczenia podatku. Wizja kontaktu z urzędem skarbowym może być dla niektórych stresująca. Jak przejść procedurę składania deklaracji podatkowej? Dobrze się do niej przygotować. Więcej o tym w tym artykule.

Rozliczenie podatku z Holandii pierwsze kroki

Aby rozliczenie podatku z Holandii przebiegło sprawnie, należy zebrać wszystkie jarografy, czyli dokumenty z podsumowaniem dochodów od pracodawców, u których było się zatrudnionym w danym roku podatkowym. Pracodawca powinien je nam dostarczyć najpóźniej do połowy lutego.

Pamiętajmy, że w Holandii jako dochód traktowane są także przyznane zasiłki chorobowe, macierzyńskie czy dla bezrobotnych. Musimy też przygotować niezbędne informacje o posiadaniu dzieci, męża, miejscach ich pobytu, a także swoje dane osobowe.

Kraj zameldowania – jakie ma znaczenie przy rozliczeniu podatku z Holandii?

Najważniejszą kwestię w rozliczeniu stanowi nasz meldunek. Jeśli nie jesteśmy zameldowani w Holandii, a tylko tu pracujemy, musimy dostarczyć zaświadczenie o dochodach z kraju zameldowania (formularz UE/WE).

Podobnie jest, gdy w okresie, za który chcemy się rozliczyć, byliśmy w Holandii zameldowani tylko przez część roku. Wówczas niezbędne będą informacje o konkretnych datach meldunku i pracy.

Aby uzyskać wspomniane zaświadczenie o dochodach, musimy wcześniej rozliczyć się w państwie, w którym posiadamy meldunek. Jeśli jesteśmy zameldowani w Polsce, to we właściwym Urzędzie Skarbowym składamy PIT-36 wraz z załącznikiem ZG. Otrzymane w Polsce zaświadczenie wysyłamy pocztą do Belastingdienst.

Ulgi i odliczenia podatkowe

W rozliczeniu podatkowym dobrze uwzględnić wszelkie przysługujące nam ulgi i odliczenia m.in. te związane z:

  • kosztami leczenia,
  • nauką,
  • hipoteką,
  • utrzymaniem niepełnosprawnego członka rodziny,
  • darowiznami.

Najważniejsza ulga przysługuje na dziecko do dwunastego roku życia, zameldowane z nami minimum sześć miesięcy pod jednym adresem.

Jako osoby zarabiające w różnych państwach, możemy skorzystać z ulg podatkowych, jeśli w Holandii uzyskaliśmy co najmniej 90% całkowitego rocznego dochodu. Ulgi będą przysługiwały tylko za te miesiące, podczas których faktycznie tu pracowaliśmy. W przypadku, gdy dochód holenderski stanowi mniej niż 90%, ulgi nam się nie należą, jednak nadal musimy rozliczyć się tu z podatku.

Rozliczenie podatkowe z Holandii a zwrot podatku

Aby szybko i sprawnie uzyskać zwrot podatku, należy podać Belastingdienst prawidłowy numer naszego rachunku bankowego. Jakiekolwiek błędy odsuną w czasie datę wypłacenia zwrotu.

Jeśli posiadamy konto holenderskie oraz DigiD (rodzaj elektronicznego podpisu), dane konta możemy podać online. Jeśli nie dysponujemy DigiD, wysyłamy specjalny formularz pocztą. W sytuacji, gdy konto, na które chcemy uzyskać zwrot, nie jest holenderskie, poza formularzem musimy dołączyć wymagane dokumenty. Są to:

  • kopia dowodu osobistego,
  • wyciąg z konta bankowego za ostatni miesiąc.

Co ważne, aby umożliwić Belastingdienst zweryfikowanie czy rachunek należy do nas, na wyciągu musi być widoczne imię i nazwisko, numer konta oraz koniecznie data wydruku. Na każdym załączniku wpisujemy też swój numer bsn/sofi.

Pamiętaj! Jeśli dochody z pracy poza Holandią stanowią więcej niż 10%, przysługuje Ci mniejszy zwrot lub będzie konieczna dopłata.

Szybki zwrot podatku z Holandii? Nie czekaj z rozliczeniem!

Jeśli zależy Ci na szybkim zwrocie podatku, rozlicz się między 1 marca a 30 kwietnia. Wówczas dostaniesz zwrot do 1 lipca.

Jeśli nie czujesz się na siłach, by rozliczyć się z podatku samodzielnie, bo nie chcesz popełnić błędów, rozważ skorzystanie z fachowej pomocy. W Holandii funkcjonuje polskojęzyczne biura rachunkowe. Prowadzi je m.in. Polka Natalia Dawiec.

biuro rachunkowe natalia dawiec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *