giżycko zdjecie budynki

Giżycko – centrum żeglarstwa w Polsce

Giżycko to miasto położone w województwie warmińsko-mazurskim. Jest to baza powiatu giżyckiego oraz gminy wiejskiej Giżycko. Miejscowość ta jest znana z żeglarstwa, gdyż ulokowana jest między jeziorami Kisajno i Niegocin. Z tej przyczyny do Giżycka każdego roku przybywa wiele odwiedzających zafascynowanych estetyką naturalnych regionów. Bez przerwy przyjeżdżają też miłośnicy sportów, zapisani do lokalnych klubów, w których ćwiczy się najróżniejsze wodne dyscypliny sportowe. W miasteczku jest jednak masa innych lokalizacji, które trzeba zobaczyć podczas wycieczki w te okolice. Dowiedz się, które sektory miejscowości są szczególnie cudowne i wybierz się na wypad swoich marzeń.

Które miejsca trzeba zobaczyć w Giżycku?

Giżycko jest znane z ponadprzeciętnej ilości obszarów zielonych. Sporą część miasteczka zajmują bory, parki publiczne oraz place. Są to miejsca wyśmienicie nadające się do odprężenia się pod chmurką. Na obszarze Giżycka można zobaczyć aż dziewięć pomników przyrody, z których większość to pojedyncze, okazałych rozmiarów drzewa. W okolicy jezior można znaleźć prześliczne porty, przystanie, a także ośrodki sportów wodnych. Do najczęściej odwiedzanych obiektów w Giżycku należą też wiekowy zamek krzyżacki oraz Twierdzę Boyen. Na dzień dzisiejszy w zamku zlokalizowany jest hotel, w którym można zameldować się na kilka dni podczas pobytu w tej uroczej lokalizacji.

Boyen to twierdza w kształcie gwiazdy, która powstała w XIX wieku z rozkazu króla Prus – Fryderyka Wilhelma IV. Jej historia jest niezwykle okazała, gdyż była ona newralgicznym punktem strategicznym na przestrzeni dwóch wojen światowych. Aktualnie okręg twierdzy jest spożytkowany i osiągalny dla turystów i fanatyków historii militarnej. Oprócz normalnego zwiedzania baraków z przewodnikiem w Twierdzy Boyen mają miejsce rekonstrukcje historyczne, a także zloty motocyklowe czy różne spektakle. Ciekawym celem w Giżycku jest most obrotowy nad Kanałem Łuczańskim. Jest to jedyny tego typu obiekt w skali kraju. Co więcej, jest to jedna z niewielu tego typu instalacji w Europie. W sezonie letnim zabytek przyciąga wiele podróżnych, którzy chcą zobaczyć moment zamykania.

Giżycko – nie tylko na urlop

W Giżycku każda usługa turystyczna ma istotne znaczenie dla funkcjonowania całego terenu. Jednakowoż mocno powiększają się inne strefy gospodarki. Zwiększającą się popularnością charakteryzuje się przemysł lekki, a w szczególności wytwarzanie rozdzielni elektrycznych, świateł przemysłowych oraz światełek energooszczędnych w formie szeroko znanych łańcuchów świątecznych. Umacnia swoją pozycję także przemysł spożywczy. Reprezentowany jest przez takie firmy jak zakład mleczarski, fabryka sękaczy oraz kilka piekarń. Listę firm obecnych w Giżycku z łatwością możesz znaleźć na stronie: https://gizycko.info.pl/.

Życie kulturalne w Giżycku

W Giżycku organizowane są cykliczne wydarzenia kulturalne, które zachęcają do odwiedzenia miasta tłumy turystów z całej Polski. Do najbardziej znanych wydarzeń zaliczyć można Festiwale Piosenki Żeglarskiej i Morskiej oraz koncerty organowe, które są ciekawą atrakcją w sezonie wakacyjnym. Ośrodki kultury w mieście pamiętają też o zainteresowaniach młodszych osób i dzieci. Organizowane są treningi w sektorach tanecznych, muzycznych, teatralnych, artystycznych i zdjęciowych. Dla nieco starszych osób dobrymi alternatywami są chór, sekcja szachowa lub Klub Seniora. W Giżycku jest też kilka lokalnych gazet oraz portali internetowych. Nowości z regionu rozpowszechniane są też przez warmińsko-mazurskie rozgłośnie radiowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *