Gdzie najlepiej wymienić walutę? Sposoby i możliwości wymiany walut obcych

Powodem wymiany waluty na obcą może być chęć wyjazdu na wakacje do innego kraju, prowadzenie konta oszczędnościowego w obcej walucie lub jakakolwiek inna sytuacja, która wymaga od nas wymiany złotówek na obcą walutę. Warto przygotować się wcześniej na możliwą wymianę i zrobić to w sposób, który będzie dla nas najkorzystniejszy.

Kiedy wymienić walutę?

Zwykle najtaniej wyjdzie zakup waluty obcej w miesiącach zimowych, takich jak grudzień lub styczeń, choć nie jest to regułą. Niekiedy może się zdarzyć, że kupisz np. euro w styczniu, a tuż przed planowanym wyjazdem okazuje się, że euro jest jeszcze tańsze. Szczególnie może się tak dziać w dobie słabej złotówki. Czasami warto wtedy kupić je ponownie, np. w celach oszczędnościowych na przyszłość. Zakup można też rozkładać na raty, ciągle śledząc, kiedy kurs jest najbardziej korzystny.

Gdzie wymienić walutę?

Kolejną kwestią, która może Cię zastanawiać, jest miejsce, w którym najlepiej dokonać transakcji wymiany walut. Przy wyborze miejsca weź pod uwagę kurs w danym dniu. W tym celu najlepiej sprawdzić oficjalny kurs NBP po g. 12:00 i porównać go z dostępnymi opcjami. Wymienić pieniądze można poprzez konto walutowe w banku, kantory internetowe, kantory stacjonarne czy aplikacje typu Revolut.

Opcje wymiany walut online zapewniają porównanie kursów, a niekiedy nawet zmianę cen w czasie rzeczywistym (jak np. Revolut). Niestety nie są to rozwiązania dla każdego. Dodatkowo konto walutowe w banku może być płatne, przez co staje się mniej opłacalne. Dlatego niekiedy jedyną opcją pozostaje kantor stacjonarny, do którego udajemy się, gdy chcemy wymienić walutę. W przypadku kantorów stacjonarnych ciężej jest porównać ze sobą obowiązujące kursy w każdym z wybranych kantorów. Na szczęście są jednak miejsca takie, jak kantor Poznań, gdzie można zadzwonić i dopytać o aktualny kurs. To bardzo wygodna opcja, dzięki której zaoszczędzimy dużo czasu na dojazdach z miejsca na miejsce.

Przy wyborze kantoru stacjonarnego weź pod uwagę, że kurs będzie najmniej korzystny w tych kantorach, które są zlokalizowane na lotniskach lub dworcach. To tak zwane “kantory ostatniej szansy”. Zwykle wymieniają w nich walutę osoby, które nie mają już innego wyjścia, lub są w innym kraju i nie chcą dłużej szukać. Kantory stacjonarne zwykle wymieniają gotówkę za gotówkę, ale niektóre z nich są przygotowane już też na płatności kartą. Zaletą takich miejsc jest również brak wymagania założenia konta jak w przypadku opcji internetowych. Co również wpływa na czas całej procedury wymiany.

Wybierając kantor stacjonarny, zwróć uwagę na opinie o danym miejscu, jak długo już jest na rynku, czy umożliwia płatność kartą i informuje o kursie telefonicznie. Ważne jest też poczucie bezpieczeństwa i dyskrecji ze strony kantoru. Wszystkie te cechy zapewnia np. kantor Poznań i najlepiej szukać miejsc właśnie takich jak on.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *