Gaz ziemny czy płynny? Sprawdź, co bardziej Ci się opłaci do ogrzewania domu!

Instalacja gazowa to jedna z najczęściej wybieranych metod ogrzewania domów jednorodzinnych. To jednak nie wszystko. Jeśli właśnie stoisz przed wyborem źródła ciepła w swojej inwestycji, masz do wyboru m.in. gaz ziemny i LPG. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Jak wypadają pod względem wygody, wydajności czy opłacalności? Zdecyduj, co sprawdzi się w twoim przypadku.

Gaz płynny i ziemny – czym się różnią?

To, co najwyraźniej różni te dwa rodzaje gazu, to ich ciężar. Gaz płynny (LPG) jest średnio dwa razy cięższy od powietrza. Z kolei gaz ziemny jest od niego lżejszy o połowę. Z tego powodu rozprzestrzenia się w całym pomieszczeniu w przypadku nieszczelności instalacji.

Różnice zachodzą także w metodzie wydobycia poszczególnych surowców. Gaz ziemny pozyskuje się w wyniku bezpośredniego wydobycia z pokładów podziemnych. Do jego wydobycia i transportowania niezbędne jest zbudowanie rozległych sieci gazociągów przesyłowych i dystrybucyjnych. Gaz płynny daje się skroplić pod niewielkim ciśnieniem – w ten sposób można gromadzić jego duże zapasy w stosunkowo niewielkich pojemnikach.

Który gaz jest lepszy do ogrzewania domu?

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od lokalizacji obiektu i możliwości technicznych, a także technologii, w której został lub zostanie zbudowany. Na wielu obszarach istnieje infrastruktura, która umożliwia stosowanie gazu ziemnego dostarczanego do odbiorców gazociągiem – jego dostępność to warunek niezbędnym, aby wykorzystać gaz ziemny jako źródło ciepła w domu. To rozwiązanie komfortowe, ponieważ nie wymaga regularnego zamawiania i podłączania zbiorników lub butli z gazem.

Są jednak miejsca, w których takie przyłącze nie jest możliwe. Wówczas idealnym wyjściem jest LPG. Gaz płynny przechowuje się w butlach, ale do ogrzewania domostwa lepszym rozwiązaniem jest wybór dużego zbiornika na gaz zamontowanego obok nieruchomości, zamiast kilku mniejszych butli. Gaz zamawia się u dystrybutora, a ten dostarcza go, a następnie napełnia zbiornik. Ten ostatni można wydzierżawić na korzystnych warunkach zamiast kupować na własność.

Ogrzewanie domu gazem – koszty

Jeśli chodzi o ogrzewanie gazowe, koszty będą zdecydowanie niższe w przypadku LPG (pomijając wysoką cenę samej instalacji na początku). Koszt gazu ziemnego ustala w rzeczywistości państwo, a dokładniej Urząd Regulacji Energetyki (URE). Ma to zapobiegać sztucznemu zawyżaniu cen. Sam użytkownik nie ma na nie żadnego wpływu. Z kolei gaz płynny można zakontraktować u wybranego dostawcy i wybrać najbardziej konkurencyjną ofertę. Przy wyborze metody ogrzewania domu weź pod uwagę nie tylko cenę, ale także wygodę, ekologię i wydajność surowca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *