Fotowoltaika dla firm – jakie są zalety?
Instalacje fotowoltaiczne cieszą się rosnącym zainteresowaniem nie tylko wśród właścicieli domów jednorodzinnych, ale również firm. Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że aktualnie w fotowoltaikę inwestuje coraz więcej średnich, jak i większych przedsiębiorstw. Co ważne, taka instalacja sprawdzi się w różnych branżach, niezależnie od skali działalności.
Jakie są korzyści fotowoltaiki dla firm?
Instalacje fotowoltaiczne niosą ze sobą wiele korzyści, także tych finansowych. Właściwie dobrane panele słoneczne mogą sprawić, że firma znacząco zmniejszy pobór energii z sieci elektrycznej, czy też nawet stanie się samowystarczalna. Będzie mogła sama generować niezbędny prąd do zasilenia wszystkich swoich urządzeń elektrycznych. Dofinansowania do fotowoltaiki sprawiają, że nie jest to aż tak duża inwestycja i coraz więcej nawet mniejszych przedsiębiorstw może zdecydować się na instalację takiego systemu. Wśród zalet fotowoltaiki możemy wymienić:
- Ochrona firmy przed możliwymi podwyżkami– koszty związane z poborem prądu elektrycznego nieustannie rosną i nic nie sugeruje na ich obniżenie. Montaż paneli słonecznych da poczucie bezpieczeństwa firmie, której łatwiej jest oszacować koszty jej prowadzenia,
- Szybki zwrot z inwestycji– montaż paneli fotowoltaicznych może zwrócić się już po 6 latach, co jest krótkim okresem w porównaniu do energetyki wiatrowej. Po tych latach firma pozyskuje już darmowy prąd, natomiast nadwyżki mogą być odsprzedane,
- Łatwy montaż– instalacja systemu fotowoltaicznego przebiega dosyć szybko i nie sprawia większych problemów.
Ekologiczne zalety montażu paneli słonecznych w firmie
Panele fotowoltaiczne to też sposób na ochronę środowiska, która jest tak ważna w dzisiejszych czasach. Produkcja prądu elektrycznego przy użyciu takiego systemu nie generuje żadnych zanieczyszczeń. System korzysta z odnawialnego źródła energii, którego nie może zabraknąć w przeciwieństwie do paliw kopalnych. Energia słoneczna jest też zrównoważona, a więc pozwala na zaspokojenie aktualnych potrzeb ludzkich bez narażania przyszłych pokoleń. Jest to też cicha i czysta energia, a więc dlatego idealnie nadaje się do obszarów miejskich i zastosowań mieszkaniowych. Inaczej sprawa wygląda w przypadku hałaśliwych turbin wiatrowych. Światło słoneczne jest dostępne we wszystkich zakątkach świata i można łatwo z niego korzystać w ciągu dnia, przez co taki prąd ze słońca może pobierać każdy. Co ważne, montaż paneli możliwy jest na różnych powierzchniach, a więcej możemy przeczytać na stronie https://sunergo.pl/blog/konstrukcja-pod-panele-fotowoltaiczne-rodzaje/.
Pozostałe zalety fotowoltaiki dla firm
Trzeba też podkreślić, że instalacja fotowoltaiczna jest niezwykle odporna na anomalie pogodowe. Nie straszny jej grad, silny wiatr czy zalegający śnieg. Panele słoneczne są estetycznie wykonane, a więc nie psują wyglądu dachu. Technologia ta nieustannie się rozwija i można z niej skorzystać nawet w obszarach trudnodostępnych (gdzie nie opłaca się lub nie można położyć przewodów wysokiego napięcia). Do montażu paneli fotowoltaicznych niepotrzebne jest pozwolenie na budowę, a sama instalacja przebiega szybko. Co ważne, fotowoltaika może znaleźć się na dachu, ale możliwy jest również jej montaż na gruncie. Paneli musimy też konserwować, a ich praca jest właściwie bezawaryjna.
Czy przedsiębiorca może być prosumentem?
Tak, od 2019 roku również mali i średni przedsiębiorcy mogą być prosumentami, o ile wytwarzanie energii elektrycznej nie stanowi przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej. Jest to korzystna zmiana, gdyż także firmy mogą korzystać z systemu opustów. Firmy mogą magazynować nadwyżki wyprodukowanego prądu, po czym odebrać je w okresach niższej jego produkcji. Wytwarzanie prądu na potrzeby przedsiębiorstwa jest sposobem na znaczne zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Oprócz tego, właściciele firm mogą liczyć na szybszy zwrot inwestycji.
Fotowoltaika niesie ze sobą wiele korzyści i z pewnością, warto w nią zainwestować. Dzięki niej rosnące ceny energii obecnie, jak i w perspektywie kilku kolejnych lat nie zagrożą prowadzonej przez nas działalności gospodarczej.