ESCO – czym jest i jak uzyskać finansowanie?

Rozwój przedsiębiorstw w dużej mierze zależy od wprowadzania nowoczesnych technologii i innowacyjnych rozwiązań, które pomagają ulepszyć i efektywniej wykonywać pracę. To także doskonała metoda za zaoszczędzenie finansów, zwłaszcza jeżeli wprowadzamy najnowocześniejsze sposoby na możliwie jak najmniejsze zużycie energii. Jedną z najpopularniejszych i sprawdzonych metod jest finansowanie usług, w szczególności energetycznych. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku dużych przedsiębiorstw, które w ciągu roku płacą niebotyczne rachunki choćby za prąd.

Modernizacja i unowocześnianie sposobu dostarczania energii sprawia, że firmy mogą zaoszczędzić do kilkunastu tysięcy złotych rocznie, a w skali kilku czy kilkunastu lat, koszt całej instalacji zwraca się w niezwykle szybkim tempie. Decydowanie się na wykorzystywanie energooszczędnych rozwiązań przez firmę, wpływa nie tylko na mniejsze wydatki, lecz również na dbanie o środowisko.

Czym jest ESCO i jak uzyskać?

Finansowanie ESCO jest skrótem od nazwy Energy Service Company. Jest to przedsiębiorstwo oszczędzania energii poprzez świadczenie usług energetycznych lub dostarczania środków poprawy efektywności energetycznej dla danego odbiorcy. Firma bierze na siebie pewną część ryzyka finansowego, a polega to na finansowaniu przez przedsiębiorstwo usług wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań i modernizacji. Poprzez osiągnięcie efektywności energetycznej i innych kryteriów, koszty zwracają się po upływie danego czasu. Indywidualne preferencje ustalane są między obiema stronami. Nie ma uniwersalnych działań finansowych ESCO, ponieważ w praktyce zależne są one od szeregu modeli, które różnią się od siebie sposobem finansowania, podziałem ryzyka lub zysków, które osiągane są dzięki przeprowadzonej modernizacji.

Jak uzyskać finansowanie ESCO?

Jeżeli interesujesz się modernizacją i metodą pozyskiwania finansów na wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą wpłynąć na dodatkowy przychód oszczędności, zdecydowanie warto skorzystać z usług firmy ESCO. Jednak, aby uzyskać takie finansowanie, niezbędne będzie wykonanie audytu energetycznego, który pozwoli dowiedzieć się o bilansie energetycznym wykorzystywanym przez dane przedsiębiorstwo. To także dostarczenie informacji potencjalnego oszczędzania energii i przyda się w doborze dopasowanej mocy, a także w wyborze danego rozwiązania. Wszelkie informacje, szczegółowe parametry techniczne, rozkład budynku, dotychczasowe rozwiązania pozwolą profesjonalnej firmie zorientować się, jakie energooszczędne rozwiązanie wykorzystać.

ESCO – czy warto? – podsumowanie

Coraz częściej wykorzystuje się energooszczędne rozwiązania poboru energii, zwłaszcza w większych przedsiębiorstwach. W ciągu roku pozwalają zaoszczędzić dużą kwotę, a na przestrzeni kilku lat, cały koszt danej inwestycji może się zwrócić. Innowacyjne i nowoczesne rozwiązania i pobory energii nie tylko wpływają na oszczędność środków firmy, lecz także na przyczynianie się danego przedsiębiorstwa do dbania o środowisko, a jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach. To właśnie między innymi z tego względu, tak wiele osób decyduje się na zmniejszenie poboru prądu i stosowania odnawialnych źródeł energii oraz rozwiązań, które pobierają znacznie mniej energii.

Źródło zdjęć: freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *