Dotacje i dopłaty do pomp ciepła, dzięki którym zyskasz tanie ogrzewanie w stylu eko

Być może słyszałeś już o tym, że ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła to dobre rozwiązanie – zarówno ze względu na środowisko naturalne, jak i Twoje finanse. Jednak zanim będziesz mógł korzystać z tzw. zielonej energii, musisz zainwestować w zakup i montaż tego urządzenia. Sprawdź, jakie dotacje i dopłaty pomogą Ci obniżyć związane z tym koszty.

Dofinansowania do pomp ciepła – czy warto się o nie starać?

Zanim zaczniesz starać się o dofinansowanie, upewnij się, że warto poświęcić na to czas i energię. Dlatego w pierwszej kolejności sprawdź, jakie korzyści niesie za sobą korzystanie z pomp ciepła. Osoby, które poznały już ich możliwości, cenią je za to, że:

  • są ekologicznym źródłem energii;
  • pozwalają zaoszczędzić pieniądze – inwestując w tego typu urządzenie, nie musisz martwić się o zakup opału;
  • są bezobsługowe, co oznacza większą wygodę użytkowania;
  • można dzięki nim zaoszczędzić czas, ponieważ nie trzeba poświęcać go na czasochłonne czyszczenie kominów, układów i kotła.

Ogrzewanie domu za pomocą pomp ciepła ma wiele zalet. Jednak weź pod uwagę, że będziesz musiał przeznaczyć 12 000–35 000 zł na zakup urządzenia oraz około 30 000–50 000 zł na jego montaż (jest to przykładowa cena dla budynku o metrażu 130–180 m²).

Dotacje i dopłaty do pomp ciepła, które pozwolą Ci zaoszczędzić

Jak widzisz, zakup i montaż pompy ciepła to spora inwestycja. Z czasem przekonasz się jednak, że pieniądze zwróciły Ci się z nawiązką. Na szczęście możłiwe jest uzyskanie dofinansowania do pomp ciepła. Poniżej znajdziesz kilka przykładów dotacji i dopłat, które możesz uzyskać.

  • Program Czyste Powietrze 3.0 – w zależności od tego, jaki rodzaj urządzenia wybierzesz, otrzymasz od 3 000 do 20 250 zł dopłaty. Wystarczy, że do 30 czerwca 2027 r. złożysz wniosek w WFOŚiGW (odpowiednim dla lokalizacji Twojego budynku).
  • Program EKO DOM+ – to propozycja od Banku Ochrony Środowiska skierowana do osób planujących budowę domu. Jednym z warunków otrzymania dotacji jest korzystanie z fotowoltaiki i ogrzewania geotermalnego.
  • Ulga termomodernizacyjna – przeznaczona dla osób modernizujących posiadany budynek. Jeśli do nich należysz, możesz odliczyć koszty termomodernizacji domu jednorodzinnego od podatku.

Wymieniliśmy tylko kilka przykładów na to, jak możesz zaoszczędzić na zakupie i montażu pompy ciepła. Jeśli chcesz poznać więcej możliwości, skontaktuj się z naszym doradcą. Podpowie Ci, które rozwiązanie wybrać, aby przejść na odnawialne źródło energii jak najmniejszym kosztem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *