Do kiedy należy rozliczyć PIT i kiedy otrzymamy zwrot podatku w 2021 roku?

Na każdym podatniku, co rok spoczywa dość uciążliwy obowiązek, rozliczenia zeznania podatkowego. Nie da się ukryć, że obowiązek ten jest jednym z najważniejszych, jakie mamy wobec państwa. Niewypełnienie tej powinności, grozi poważnymi i przykrymi komplikacjami ze strony Urzędu Skarbowego. Tak więc, do kiedy możemy złożyć wniosek PIT za rok 2020 i w jakim terminie możemy oczekiwać zwrotu nadpłaconego podatku?

Do kiedy należy rozliczyć PIT za 2020 rok?

Mimo że rozliczenia podatku od dochodów, nie należą do najprzyjemniejszych, powinność ta leży w gestii każdego podatnika w Polsce. Termin składania zeznania PIT zwykle kojarzy się nam z końcem kwietnia, jednak tak naprawdę, termin ten będzie się różnił w zależności od rodzaju konkretnej deklaracji, przy pomocy której, podatnik chce dokonać rozliczenia podatku od dochodu. Okazuje się, że w niektórych przypadkach, ostateczna data rozliczenia się z Urzędem Skarbowym upłynie szybciej, a jej przypadkowe niedopełnienie, może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Kolejną kwestią jest także to, że nie warto z rozliczeniem czekać do samego końca, ostatecznego terminu. Im szybciej dokonamy należnego rozliczenia z fiskusem, tym większe korzyści być może uda nam się osiągnąć. Przede wszystkim, będzie mogli oczekiwać, że ewentualny zwrot nadpłaconego podatku, trafi szybciej na nasze konto. Dla własnej wygody, warto także wybierać rozliczenia PIT online, dzięki którym cały proces przebiegnie sprawnie i pomyślnie.

PIT 37- do kiedy należy go rozliczyć?

PIT 37 jest najpopularniejszą formą deklaracji podatkowej, którą wypełniają wszyscy podatnicy, w imieniu których, pobierane są zaliczki na poczet podatku dochodowego, przez płatników. Warto wiedzieć, że pracodawcy i zleceniodawcy, nie osiągają dochodów, od których musielibyśmy rozliczać takowe zaliczki samodzielnie. Tak więc, do kiedy należy rozliczyć popularny PIT 37? Okazuje się, że ostateczny termin, składania deklaracji podatkowej, za rok 2020 upływa wraz z dniem 30 kwietnia 2021 roku. Jednak samo zeznanie podatkowe, możemy złożyć już z dniem 15 lutego 2021 roku. Jak łatwo wydedukować, deklaracje podatników, które trafią do Urzędu Skarbowego przed 15 lutym, będą formalnie akceptowane wraz z dniem 15 lutego. Im wcześniej złożymy nasze zeznanie podatkowe, tym wcześniej możemy także się spodziewać ewentualnego zwrotu nadpłaconego podatku.

Kiedy otrzymamy zwrot podatku w 2021 roku?

Dla każdego podatnika najistotniejszą informacją, jest jednak to, kiedy może on się spodziewać zwrotu nadpłaconego podatku. Okazuje się, że my jako podatnicy, mamy na to spory wpływ. Jak już zostało wspomniane, istotny jest okres wpłynięcia deklaracji podatkowej do Urzędu Skarbowego. Jeśli zrobimy to w sposób fizyczny, maksymalny czas oczekiwania na zwrot podatku to trzy miesiące. Dla osób, które wybiorą internetowy sposób rozliczenia podatku, termin ten skraca się do zaledwie 45 dni. Nie mniej jednak warto rozliczyć się z fiskusem jak najszybciej, wykorzystując popularne, internetowe formularze podatkowe. Warto także podać przy tym numer rachunku bakowego, co znacznie skróci czas oczekiwania, a także uchroni nas przed opłatą pocztową, którą fiskus pobierze za zrealizowanie przesyłki pocztowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *