Defibrylator – jak działa i dlaczego jest tak ważny?

Ocena inwestycji polega na oszacowaniu potencjalnego zysku oraz ryzyka, czy uda się go osiągnąć. Na tej podstawie inwestor decyduje się wejść lub zrezygnować z udziału w danym przedsięwzięciu. Jednak są też inwestycje, w których stawką jest ludzkie życie, a zatem wartość bezcenna. Przykładem mogą być defibrylatory AED. Czym one są i jak działają?

Czym jest defibrylator AED?

Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny, bowiem takie jest rozwinięcie akronimu AED (ang. Automated External Defibrillator), jest podstawowym narzędziem ratowania życia u osób, u których nastąpiło nagłe zatrzymanie akcji serca. Urządzenie to stosuje się razem z resuscytacją krążeniowo-oddechową, zwiększając efektywność takiego zabiegu nawet czterokrotnie. W praktyce oznacza to znacznie większe szanse na odpowiednie natlenienie kluczowych narządów u człowieka, a tym samym – jego przeżycie. Jednak czy korzystanie z tego typu urządzenia nie wymaga odpowiedniego przeszkolenia? Jest to właśnie najważniejsza zaleta defibrylatorów AED. Działają w pełni automatycznie, a większość modeli dodatkowo informuje użytkowników, co powinni zrobić w następnym kroku. Zatem osoby korzystające pierwszy raz z AED poradzą sobie z obsługą równie dobrze, jak przeszkoleni użytkownicy.

Jak działa automatyczny defibrylator zewnętrzny?

Zauważyłeś, jak ktoś słania się na ulicy i traci przytomność? W takiej sytuacji należy działać bezzwłocznie, ponieważ każda upływająca sekunda przekłada się na niższą efektywność przeprowadzonej akcji ratunkowej. Co powinieneś robić?

  • Zweryfikuj, czy nieprzytomna osoba oddycha. Zbliż policzek do ust leżącego w taki sposób, by obserwować jego klatkę. Jeśli ta nie porusza się, nie słyszysz szmeru oddechowego ani nie czujesz wydychanego powietrza na swojej twarzy, należy przystąpić do akcji RKO.
  • Masaż serca jest kluczowy do zapobiegnięcia niedotlenienia mózgu i innych organów. Przygotuj sobie maseczkę do resuscytacji, a następnie rozpocznij od 5 oddechów. Kontynuuj poprzez wykonywanie naprzemiennie 30 uciśnięć klatki piersiowej i dwóch oddechów.
  • Jednocześnie poproś kogoś, by udał się po najbliższy defibrylator AED oraz wezwał pogotowie ratunkowe.
  • Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny to niewielka paczka, którą należy otworzyć. Po uruchomieniu urządzenia pojawią się polecenia, które należy wykonywać. Nie przerywając masażu serca, przyklej elektrody do klatki piersiowej.
  • AED sprawdzi, czy konieczne jest podanie impulsu elektrycznego. Jeśli tak się stanie, poinformuje użytkowników o konieczności przerwania RKO na czas defibrylacji. Postępuj zgodnie z poleceniami urządzenia.
  • Akcję należy kontynuować aż do przyjazdu pogotowia lub pojawienia się samoczynnej akcji serca.

Akcja ratunkowa, nawet przeprowadzona w nie do końca prawidłowy sposób, może ocalić życie poszkodowanego.

Dlaczego defibrylator AED jest taki ważny?

Okazuje się, że sama resuscytacja krążeniowo-oddechowa nie ma tak dużej efektywności, nawet jeśli zostanie wykonana prawidłowo. Szybkie włączenie do akcji Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego może zwiększyć skuteczność działań nawet o 400%. Dlatego też w Polsce prowadzony jest Program Powszechnego Dostępu do Defibrylatorów, nazywany PAD. Lokalizację takich punktów można znaleźć między innymi na Geoportalu. Jednocześnie warto postawić na takie rozwiązanie także w miejscach prywatnych, gdzie przebywa wiele osób – na przykład w fabrykach. Zakupu wysokiej jakości sprzętu można dokonać na stronach dla strażaków, na przykład na strefa998.pl/98-defibrylator-aed. Są to niezawodne defibrylatory automatyczne oraz półautomatyczne.

Możesz więc rozważyć inwestycję w wydajną pilarkę, na przykład na stronie strefa998.pl/335-pilarka-spalinowa, jednak warto w pierwszej kolejności zakupić AED do swojego zakładu. Bo życie ludzkie jest najcenniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *