Czym jest spirala zadłużenia?

Czym jest spirala zadłużenia?

Niespłacone długi, przychodzące upomnienia i wezwania do zapłaty, naliczanie karnych odsetek przez kredytodawcę, ciągłe telefony od wierzycieli lub firm windykacyjnych oraz wpisanie na listę dłużników BIK to niektóre z konsekwencji niespłacania zobowiązań w terminie. Taka sytuacja często prowadzi do dużych kłopotów finansowych. Dowiedz się, czym jest spirala zadłużenia, jak z niej wyjść i zmniejszyć zadłużenie!

Co oznacza termin spirala zadłużenia?

Spirala zadłużenia to zjawisko popadania w coraz większe długi, bez możliwości regularnej spłaty zobowiązań. W spirali zadłużenia stare długi są spłacane poprzez zaciąganie nowych, a na spłatę nowych zobowiązań nie starcza środków. Jest to poważne zagrożenie nie tylko dla domowych budżetów, ale również dla przedsiębiorstw. Często zdarza się, że osoby zadłużone nie zdają sobie sprawy ze skali swoich problemów finansowych i zbyt późno korzystają z pomocy prawnej, a tylko odpowiednio wdrożone działania prawne mogą pomóc w odzyskaniu płynności finansowej i zmniejszeniu zadłużenia.

Pierwszym sygnałem, który powinien zaniepokoić dłużnika, jest znalezienie się w sytuacji, w której ponad połowę miesięcznych zarobków netto przeznacza na spłacanie zobowiązań. Dłużnikowi towarzyszy także wiele problemów, np. odmowy udzielania kolejnych pożyczek ze strony banków czy trudności w staraniach o konsolidację kredytu. Niestety zadłużone osoby często nie wiedzą, jak zacząć szukać pomocy.

Jak wyjść ze spirali zadłużenia?

Istnieją lepsze sposoby na wyjście z długów i uniknięcie procesów windykacyjnych niż zaciąganie kolejnych pożyczek i kredytów. Specjaliści z kancelarii radcowskiej z pewnością pomogą Ci w oddłużaniu oraz doradzą najlepszą drogę wyjścia z trudnej sytuacji. Dobrze jest także realnie oceniać swoje możliwości finansowe i nie bagatelizować małych długów.

Wyjść ze spirali zadłużenia można różnymi sposobami. Przykładem może być restrukturyzacja długu lub firmy, ogłoszenie upadłości konsumenta bądź podmiotu gospodarczego, czy pozasądowe negocjacje z wierzycielami i uzgodnienie dogodnych warunków spłaty pożyczek.

Jak zauważa radca prawny z Kancelarii Burkot Legal w Łodzi: Reprezentujemy dłużników na każdym etapie rozmów z wierzycielami. Dbamy o wynegocjowanie najdogodniejszych warunków spłaty długu i podejmujemy negocjacje w zakresie odroczenia terminu płatności, zmniejszenia wysokości rat czy wstrzymania naliczania odsetek.

Pomoc kancelarii z pewnością pomoże w zmniejszeniu zadłużenia i wyjściu ze spirali długów. Jednak bardzo ważny jest tutaj czas i zdanie sobie sprawy ze skali swoich problemów finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *