Czy handel CFD jest dzisiaj opłacalny?

Handel kontraktami CFD może być opłacalny, ale trzeba liczyć się z ryzykiem

Czy handel CFD jest opłacalny w 2023 roku?

Kontakty typu CFD to w 2023 roku chętnie wybierane rozwiązanie, jeśli chodzi o inwestycje krótkoterminowe (spekulacje). Czy handel CFD jest dzisiaj opłacalny? Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale postaramy się przybliżyć Ci ten temat. Do dzieła!

CFD – co to takiego jest?

Istota CFD jest dość prosta. Kontrakty CFD (CFD to skrótowiec pochodzący od terminu contract for differences, który w tłumaczeniu na język polski oznacza: kontrakty na różnice kursowe) są instrumentami pochodnymi, co oznacza, że same w sobie nie mają one wartości. Ich kurs jest uzależniony od notowań, jakie przyjmuje obiekt bazowy, którym mogą być na przykład kursy akcji (zazwyczaj zgrupowanych w indeksy typu US 500), notowania surowców itp.

To właśnie na nich opierają się kontrakty CFD, a siła i kierunek zależności (nie zawsze jest to wartość liniowa) zależy od konkretnego papieru wartościowego.

Inwestor zainteresowany kontraktami CFD zawiera z brokerem umowę, w ramach której:

  • decyduje się na zakup instrumentów w określonej ilości oraz cenie,
  • deklaruje zamknięcie w określonym czasie otwartej pozycji.

Zysk na CFD uzyskuje się w momencie, gdy wartość sprzedaży przekracza koszt zakupu.

Kontrakty CFD to klasyczny przykład inwestycji krótkoterminowej – zakup i odsprzedaż instrumentów typu CFD odbywa się czasem w ciągu zaledwie kilkunastu minut. Taka spekulacja wiąże się ze sporym ryzykiem utraty części lub całości zaangażowanego kapitału… z drugiej jednak strony może przynieść niemałe zyski. Czy handel CFD jest opłacalny?

CFD – czy warto inwestować?

Pewne jest jedno – nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ na globalnym rynku finansowym dostępnych jest kilka tysięcy kontraktów CFD. Aby móc jednak zyskać przynajmniej częściowy obraz rzeczywistości, warto sprawdzić, jaka jest rentowność niektórych spośród dostępnych kontraktów:

  •  CFD UK 500 (7364,31 w dniu 31.07.2017, 7541,75 w dniu 23.03.2023),
  •  FDAX (7447,7 w dniu 03.09.2009, 15337,90 w dniu 23.03.2023),
  •  CFD UK 500 (530,18 w dniu 31.07.2017, 734,83 w dniu 23.03.2023).

Z powyższych danych wynika jedno: rentowność poszczególnych CFD utrzymuje się na różnym poziomie. Niektóre z kontraktów na różnice kursowe są zyskowne, z kolei inne przyniosły w ostatnich miesiącach niemałe straty.

Opłacalność CFD a ryzyko

Zanim zdecydujemy się na jakiekolwiek inwestycje, powinniśmy rzetelnie przeanalizować wszelkie za i przeciw każdego wariantu. Warto w tym celu zapoznać się z opiniami analityków oraz ich przewidywaniami co do przyszłej sytuacji gospodarczej.

W ten sposób nie zredukujemy ryzyka do zero procent, ale możemy przynajmniej częściowo je ograniczyć. Ryzyko jest nieodłącznym elementem w przypadku właściwie każdej formy inwestycji (występuje ono nawet w przypadku obligacji skarbowych, choć nie jest wówczas zbyt wysokie). Musimy mieć to na uwadze, zanim jeszcze rozpoczniemy naszą aktywność na rynku finansowym. Pewne jest, że napięta, często nieprzewidywalna sytuacja gospodarcza z pewnością nie pomaga, ponieważ trudno jest snuć racjonalne prognozy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *