Ceny prądu po przekroczeniu limitu – jak to wpłynie na twoją kieszeń?

Rząd zapowiedział zamrożenie cen energii dla odbiorców mieszczących się w określonym limicie. Montaż własnej instalacji fotowoltaicznej może pomóc w redukcji zużycia energii i tym samym utrzymać wydatki na dotychczasowym poziomie. Czy fotowoltaika jest opłacalna w 2023 roku? Dowiedzmy się więcej.

Nowe dane o fotowoltaice w naszym kraju pokazują, że łączna moc wszystkich działających instalacji przekroczyła niedawno 12 GW. Korzyści płynące z montażu własnej instalacji szczególnie dobrze widoczne są dziś, w czasach kryzysu klimatycznego oraz energetycznego.

Rosnące ceny nośników energii są dotkliwe właściwie dla każdego. Odczuwamy je np. tankując samochód, robiąc zakupy lub rozliczając się z dostawcą prądu. Na szczęście istnieją sposoby na to, by swoje wydatki w tym trudnym czasie znacząco zredukować. Najskuteczniejszym jest montaż domowej instalacji fotowoltaicznej. Jaką kwotę można w ten sposób zaoszczędzić? Jaka jest opłacalność fotowoltaiki w 2023? Jaki wpływ na ten aspekt ma wprowadzenie nowych przepisów? To wyjaśniamy w kolejnych akapitach.

Montaż fotowoltaiki w 2023 roku – czy się opłaca?

Ostatnie miesiące to czas częstych podwyżek cen energii. Roczne wzrosty opłat sięgają już nawet 7 proc. Na domiar złego, nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie sytuacja miała się zmienić. By zmniejszyć dotkliwość tego zjawiska, rząd zdecydował się na zamrożenie cen energii na poziomie 785 zł/MWh dla odbiorców użyteczności publicznej oraz małych i średnich przedsiębiorstw oraz 693 zł/MWh – dla gospodarstwach domowych.

By skorzystać z ulgi, należy jednak spełnić określone warunki. Najważniejszym jest nieprzekroczenie ustalonego limitu zużycia prąd, który dla gospodarstw domowych wynosi 2 MWh. Wyjątek stanowią rodziny z osobami niepełnosprawnymi (2,6 MWh) oraz z kartą dużej rodziny (3 MWh). Zmieszczenie się w tych limitach może być trudne – zwłaszcza w gospodarstwach z dużą liczbą odbiorników energii. W tej sytuacji montaż fotowoltaiki może okazać się dobrym sposobem na to, by przynajmniej utrzymać swoje wydatki na dotychczasowym poziomie, a nawet je zmniejszyć.

Opłacalność fotowoltaiki w 2023 roku – jak obliczyć?

Od 1 kwietnia 2022 obowiązuje nowy system rozliczeń energii elektrycznej pochodzącej z fotowoltaiki – net billing. Według nowego sposobu rozliczenia dokonywane będą nie kWh, a w złotówkach. Przy obliczaniu opłacalności montażu fotowoltaiki należy wziąć pod uwagę przede wszystkim dwa aspekty:

  • szacowane zużycie energii: zazwyczaj gospodarstwo zużywa do 30 proc wyprodukowanej energii. Według nowych przepisów, 20 proc. wyprodukowanej energii można odsprzedać do sieci po cenach rynkowych, osiągając tak realne zyski;
  • średnią cenę energii w poprzednim roku: na jej podstawie obliczane są ceny skupu energii – wartość ta niezbędna jest do oszacowania zysków w danym roku.

Montaż fotowoltaiki w 2023 roku może okazać się opłacalnym rozwiązaniem dla osób poszukujących oszczędności na rachunkach za prąd oraz chcących zredukować negatywny wpływ na środowisko. Rosnące ceny energii sprawiają, że inwestycja w własną instalację fotowoltaiczną staje się coraz bardziej atrakcyjna – zwłaszcza w perspektywie zamrożenia cen energii przez rząd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *