zasady-stosowania-odblaskowej-odziezy-roboczej

Zasady stosowania odblaskowej odzieży roboczej

Podstawowym zadaniem odzieży odblaskowej jest zwiększenie widoczności pracowników, a co za tym idzie – znacząca poprawa ich bezpieczeństwa, zwłaszcza w warunkach ograniczonej widoczności. Ubrania ostrzegawcze przydadzą się także rowerzystom, kierowcom czy osobom poruszającym się po drogach po zmroku. Jakie są najważniejsze zasady związanie z ich używaniem? Przekonajmy się.

Kto powinien nosić ubrania o wysokiej widzialności?

Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca powinien wyposażyć pracownika w środki ochrony indywidualnej adekwatne do warunków panujących w miejscu pracy. Natomiast ustawa Prawo o ruchu drogowym nakłada na użytkowników dróg poruszających się poza obszarem zabudowanym po zapadnięciu zmroku obowiązek noszenia elementów odblaskowych, np. kamizelki. Warto mieć ją w samochodzie – w niektórych krajach należy już do obligatoryjnego wyposażenia.

Odzież odblaskową (wysokiej widzialności) noszą wszystkie osoby, które muszą być dobrze widoczne ze względu na pracę w pobliżu dróg, w strefie pracy maszyn lub w warunkach ograniczonej widzialności, czyli po zmroku, w mgle i trudnych warunkach atmosferycznych. Należą do nich pracownicy drogowi i kolejowi, lotnisk i doków, ratownicy medyczni, strażacy, magazynierzy, pracownicy budowlani, zawodowi kierowcy czy pracownicy leśni.

Normy, jakie powinna spełniać odblaskowa odzież dla pracowników

Ubrania ostrzegawcze dla pracowników muszą spełniać określone normy, w których zawarto szczegółowe wytyczne dotyczące minimalnej powierzchni materiału odblaskowego i podstawowego materiału fluorescencyjnego, rozmieszczenie pasów odblaskowych i konstrukcji odzieży. Najważniejsze przepisy regulujące tę kwestię to rozporządzenie 2016/425 w sprawie środków ochrony indywidualnej oraz norma PN-EN ISO 20471:2013 Odzież ostrzegawcza o intensywnej widzialności. Ta ostatnia dzieli ubrania odblaskowe na trzy kategorie.

Wybierając odzież ostrzegawczą dla pracowników, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na jej zgodność z obowiązującymi normami, ale także warunki pracy w konkretnym zakładzie. Obecnie wybór roboczych i ochronnych ubrań odblaskowych jest bardzo szeroki i obejmuje odzież przeznaczoną do zarówno do pracy wewnątrz pomieszczeń, jak i w warunkach zewnętrznych, zarówno podczas letnich upałów, jak i deszczu czy ujemnych temperatur. Warto przy tym pamiętać, że im większa powierzchnia odblaskowa i fluorescencyjna, tym lepiej widoczny będzie pracownik, i zamiast ograniczać się do kamizelki postawić na komplet ubrań, np. spodnie i bluzę czy kurtkę oraz akcesoria takie jak czapki i rękawice – podpowiada pracownik hurtowni BHP Kris w Szczecinie.

Jak dbać o ubrania ostrzegawcze?

By odzież odblaskowa dobrze pełniła swoją rolę i gwarantowała wysoką widzialność noszącej ją osobie, należy o nią dbać. Kluczowe jest utrzymywanie ubrań w czystości, czyli regularne pranie. Materiał zachlapany błotem czy farbą nie będzie bowiem dobrze widoczny z daleka, dając pracownikowi złudne poczucie bezpieczeństwa, co w konsekwencji może prowadzić do wypadku.

Ubrania wysokiej widzialności najlepiej prać w przeznaczonych do tego środkach, by nie straciły swoich właściwości, oraz przestrzegając instrukcji producenta dotyczącej temperatury i sposobu czyszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *