Transport HDS – czym jest i w jakim celu się go używa?

Nie trzeba być spedytorem, aby wiedzieć, że do przewozu różnorodnych towarów konieczne jest odpowiednie wyposażenie. Mowa przede wszystkim o specjalnie dostosowanych naczepach, mających za zadanie zapewnić wskazaną dla danego typu przewozu temperaturę i zapobiec zniszczeniom na skutek drgań.

Materiały budowlane w większości nie mają aż tak doprecyzowanych wymagań dotyczących warunków otoczenia. Często więc przewozi się je w warunkach niezadaszonych, na otwartej przestrzeni. Głównym problemem jest w tym przypadku ciężar takiego asortymentu. Istnieje więc pewna metoda, która umożliwia łatwe przemieszczanie nawet bardzo masywnego towaru z zewnątrz na naczepę i odwrotnie.

HDS – jak działa?

Na początek, przejdźmy może do samego skrótu. Jego rozwinięcie jest mało skomplikowane, a brzmi ono Hydrauliczny Dźwig Samochodowy. Bez niego aktualnie większość robót byłaby nie tyle, co niewykonalna, jak na pewno bardzo utrudniona. HDS jest po prostu dźwigiem samobieżnym lub żurawiem umieszczonym przy naczepie samochodu ciężarowego, tuż za siedzeniem kierowcy. Dzięki takiemu rozwiązaniu, do załadunku i rozładunku nie potrzeba dużej liczby osób, a proces ten jest możliwy niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajdujemy.

Dźwig sterowany jest przy użyciu specjalnego pilota, którym operują kierowcy, posiadający rzecz jasna odpowiednie uprawnienia. Samo sterowanie takim żurawiem nie jest łatwe, a może być również bardzo niebezpieczne przy dużych obciążeniach.

Rodzaje dźwigów w pojazdach z HDS

Wcześniej wspomnieliśmy o jednej z kilku metod umieszczenia dźwigu na pojeździe HDS. Oczywiście, sposobów na ulokowanie żurawia jest znacznie więcej, a wszystko to zależy od typu pojazdu i konkretnego przeznaczenia. Musimy pamiętać, że dźwigami samochodowymi przewozimy nie tylko materiały budowlane, lecz także ogólnie ciężki sprzęt.

Najczęściej spotykanym umiejscowieniem dźwigu jest środek pojazdu. Oczywiście, nie jest to centralnie środek geometryczny, ale przestrzeń pomiędzy kabiną kierowcy, a obszarem załadunku. Drugim sposobem montażu jest tył samego pojazdu. Na końcu naczepy umieszczony jest żuraw, który z reguły charakteryzuje się nieco większym zasięgiem.

Niemal wszystkie firmy oferujące usługi hds posiadają zarówno dźwigi do ogólnego przeznaczenia, jak i te do załadunku towarów leśnych. Różnica między nimi polega jedynie na chwytakach, które z reguły są wymienne.

Zasady transportu HDS

Chyba nikogo nie dziwi, że stan takich pojazdów wraz z dźwigami musi być nienaruszony. Konieczne jest dokładne sprawdzanie tych sprzętów przed każdym wyjazdem. Zarówno pojazd, jak i dźwig muszą być sprawne i posiadać dokładnie sprecyzowane systemy zabezpieczeń.

Ponadto, przed każdym załadunkiem i rozładunkiem ważne jest postawienie pojazdu na stabilnej powierzchni, ponieważ system po uruchomieniu dźwigu samoczynnie rozsuwa podpory dla pojazdu. Zabronione jest korzystanie z HDS w pobliżu napowietrznych linii energetycznych czy różnego rodzaju urwisk. Warto jeszcze raz zaznaczyć, że obsługa takiego pojazdu wymaga specjalnych uprawnień i zabronione jest operowanie dźwigiem bez pozwolenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *