Siatka zgrzewana – uniwersalne rozwiązanie dla każdego
Wiele dobrego słyszy się o siatkach zgrzewanych, czas więc zweryfikować te informacje. Czy warto zainwestować w ten rodzaj ogrodzenia? Zdecydowanie tak, szczególnie że znajduje on zastosowanie w wielu różnych obszarach. Poznajmy je!
Najpierw była siatka zbrojeniowa
Choć siatkę zgrzewaną wymyślono na początku 20 wieku, to wykorzystywana jest powszechnie po dziś dzień, a co najważniejsze – jej popularność ani trochę nie słabnie. Osobą odpowiedzialną za jej powstanie jest John Perry, który zarejestrował swój patent w 1901 roku. Jak się okazuje, ma szerokie zastosowanie, służąc jako ogrodzenie, ale też zbrojenie w pracach budowlanych. A to nie jej jedyne zastosowanie, ale o tym później – najpierw dowiedzmy się o niej najistotniejszych informacji.
Jako siatka do zbrojenia została zastosowania w okresie między latami 1910 a 1915, a od 1922 roku aktywnie uczestniczyła w rozwoju budownictwa drogowego. Kolejnym przełomowym etapem jest rok 1956 i podpisany przez rząd Stanów Zjednoczonych Narodowy Akt Drogowy, który zobowiązuje wykonawców dróg do stosowania przy ich budowie siatki zgrzewnej.
Warto pamiętać, że dostępne są dwa rodzaje siatki zgrzewanej – jedną z nich jest opisywana powyżej siatka zbrojeniowa, drugą ogrodzeniowa. Różnią się one oczywiście charakterystyką wykonania. Siatka używana na ogrodzenia składa się z cieńszego drutu, cechują ją też mniejsze kwadraty oczka. Dostarczana jest przeważnie w rolkach, w bardzo różnych rozmiarach, zarówno gdy mowa o jej wysokości, szerokości, jak i wielkości oczek. Dzięki temu każdy może dopasować ją do własnych potrzeb.
Siatka zgrzewana – szerokie zastosowanie
Napisaliśmy powyżej, że istnieją dwa typy siatki zgrzewanej – zbrojeniowa i ogrodzeniowa, ale mimo tego prostego podziału można ją stosować praktycznie wszędzie, a szczególnie w takich dziedzinach jak produkcja, przemysł, architektura, hodowla zwierząt i roślin. Nie tylko więc jest nieoceniona w do grodzenia domów jednorodzinnych, ogrodów, posesji, terenów firmowych i w celach typowo budowlanych, ale również w wielu innych obszarach. Przyjrzymy się im dokładnie.
Jednym z najważniejszych obszarów stosowania siatek zgrzewanych jest produkcja. Dzięki temu, że druty są wykonane z przeróżnych, bardzo odpornych na zniszczenia i innych szkodliwych czynników, materiałów (stalowe, ocynkowane, miedziane, kwasoodporne, sprężynowe, żaroodporne) są nieocenione w każdym obszarze działalności produkcyjnej. Tym bardziej że materiał, z którego wykonane są tego rodzaju siatki, podatny jest na obróbkę, jak cięcie, zaginanie, dogrzewanie, spawanie, cynkowanie, malowanie proszkowe itp.
Innym obszarem, gdzie siatki zgrzewane stosuje się z wielką intensywnością, jest hodowla zwierząt. Z siatki zgrzewanej zbudować można wiele różnych konstrukcji jak wybiegi, klatki, gołębniki czy woliery dla ptaków. Co więcej, dzięki temu, że siatki cechują się dużą wytrzymałością, można z nich budować pułapki na szkodniki.
W przemyśle natomiast siatki zgrzewane stosuje się do zabezpieczenia maszyn produkcyjnych, ale też jako kosze druciane, pojemniki transportowe, półki siatkowe itp.
Widać jak na dłoni, że siatka zgrzewana to absolutnie uniwersalny materiał, którego popularność nie słabnie, a wręcz przeciwnie – z każdym rokiem rośnie!