Serie, które ukształtowały rynek monet lokacyjnych – Chińska Złota Panda

Początek emisji serii mającej swój początek w Państwie środka, datuje się na pierwsze lata ósmej dekady ubiegłego wieku. Przez czterdzieści z nich, rynkowa popularność wcale nie maleje.

Częstą praktyką wśród wytwórców monet z całego świata, jest umieszczanie na nich motywów tożsamych z krajem producenta. Nie inaczej stało się także w przypadku tej produkowanej w Chinach. Można wręcz powiedzieć, że tu znalazły sztandarowe tego przykłady. Mowa tu choćby o pandach. Powszechnie zwierzęta te, uważa się za symbol tego ogromnego azjatyckiego kraju. Upodobały sobie one zwłaszcza tamten klimat. Zresztą z wygrawerowanymi na monecie wiąże się aspekt, który wyróżnia serię na tle innych dostępnych na rynku. Jest nim fakt, że prawie żaden opisywany tu motyw nie jest identyczny, do tego, z poprzedniej serii. Znacznie podnosi to wartość monety na rynku, Także kolekcjonerskim. Wielu chciałoby przecież mieć w swych zbiorach egzemplarz, mający w sobie ten pierwiastek unikatowości. Gwoli ścisłości trzeba jednak nadmienić, że chińska seria nie jest jedyną, która stosuje opisaną zasadę. Podobnie postępuje również Perth Mint, oferując swym klientom serię Gold Nugget. Tam zamiast pand, wiodącym motywem są kangury.

Chociaż nieco wyżej wspomnieliśmy o wiodący motywie, w odniesieniu do chińskich monet, to miano może należeć się także awersowi. Znajdziemy tam bowiem widok na tak zwaną Świątynię Nieba. Jest to jeden z najbardziej znanych kompleksów świątynnych. Nie tylko zresztą w Chinach. Z racji położenia w centrum Pekinu, świątynia odwiedzana jest nie tylko przez wyznających taoizm wiernych. Równie chętnie odwiedza ją wielu turystów. Jest to więc niezwykle popularne miejsce. Budowa całości potrwała w sumie kilkanaście lat. Zakończono ją w latach dwudziestych piętnastego stulecia. O niebagatelnym znaczeniu Świątyni dla globalnego dziedzictwa kulturowego, najlepiej świadczy fakt umieszczenia jej na liście UNESCO. To wydarzenie miało miejsce w 1998 roku. Miejsce to jest zresztą ważne z historycznego puntu widzenia. To właśnie tu, w czasie przypadającym na przesilenie zimowe, chińscy cesarze sprawowali modlitwy. Ich głównym celem było ubłaganie sił wyższych o łaskę urodzaju. Do dziś zresztą, obszar nad rzeką Jangcy jest niezwykle płodny w różnego rodzaju plony ziemi.

Skupiając się teraz nieco na aspektach technicznych samych złotych monet bulionowych … Warto chyba wspomnieć, że do pewnego momentu, tak jak i w innych przypadkach, zawartość złota w poszczególnych egzemplarzach, była podawana w uncjach trojańskich. Jednak od kilku lat, sytuacja uległa zmianie i wartości te zawiera się w gramach. By oddać stan faktyczny, będziemy więc posługiwać się drugim z wymienionych systemów. Największym nominałem Chińskiej Złotej Pandy jest równowartość trzydziestu gramów kruszcu (suma na monecie to 500 juanów). Z kolei najtaniej można kupić numizmat zawierający jeden gram kruszcu. W tym wypadku widnieje tam kwota dziesięciu juanów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *