Samochody hybrydowe – czy warto zdecydować się na taki silnik?

Z roku na rok samochody hybrydowe coraz bardziej zyskują na popularności. Dzisiaj niemal każda marka ma w swojej ofercie taki rodzaj silników. Co więcej, wyróżniamy hybrydę tzw. tradycyjną i wersje plug-in (wersja ta pozwala na ładowanie samochodu z gniazdka). Dzisiaj zastanowimy się, czy warto pokusić się o zakup samochodu w silniku hybrydowym. Zapraszamy do lektury!

Czym charakteryzuje się silnik hybrydowy?

Silniki hybrydowe to dosyć nowe rozwiązanie. Jest z nami dopiero od niecałych 25 lat, jednak dopiero około 15 lat temu rynek ten zaczął się rozwijać znacznie szybciej. Coraz więcej samochodów w silnikach hybrydowych ma za stosowną wersję plug-in, która pozwala na ładowanie samochodu z gniazdka. Niestety ze względu na standardy w naszym kraju jest to dosyć trudne (chyba że mamy własny dom z podwórkiem). Znacznie lepszą propozycją silników hybrydowych stają się tzw. hybrydy miękkie, które podczas jazdy na tradycyjnym silniku spalinowym wykorzystuje silnik elektryczny. Takie rozwiązanie znajdziecie m.in. w Volvo. Hybrydowe samochody to odpowiedź na zwiększającą się świadomość proekologiczną. Pozwalają one również na zmniejszenie średniego spalania. Obecnie na rynku wprowadza się coraz więcej ekologicznych praktyk związanych z emisją szkodliwych substancji. Co więcej, decydując się na zakup kilkuletniego lub nowego samochodu, coraz trudniej jest nam “uciec” od takich rozwiązań.

Samochody hybrydowe – wady i zalety

Jak wszystko, tak samo samochodu hybrydowe mają swoje wady i zalety. Omówimy je teraz pokrótce:

Zalety:

  • silniki hybrydowe są oszczędniejsze od spalinowych;
  • silniki hybrydowe mają znacznie niższą emisję trujących związków;
  • pojemność baterii umożliwia sprawne poruszanie się po mieście;
  • jest to niezwykle ciche rozwiązanie;
  • podczas hamowania samochód odzyskuje energię;
  • samochody hybrydowe zostały objęte niższymi stawkami akcyzowymi – są tańsze niż wcześniej.

Wady:

  • zakup samochodu hybrydowego jest nieco droższy niż standardowego (spalinowego);
  • w samochodach hybrydowych bagażnik jest nieco mniejszy (jego pewna część jest przeznaczona na baterie);
  • samochody hybrydowe są nieco cięższe i mają nisko położony środek ciężkości.

Rynek samochodów cały czas prężnie się rozwija. W zaledwie 25 lat udało nam się wdrożyć niemal do codziennego użycia silniki hybrydowe (obecnie niemal każdy producent samochodów oferuje taki rodzaj silników w swoich modelach). Jeżeli właśnie zastanawiasz się nad zmianą samochodu to warto przeanalizować ten rodzaj silników – są nie tylko oszczędne, ale również proekologiczne. Zdaje nam się również, że już na zawsze będą częścią naszego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *