Pożyczka bez zdolności kredytowej – co warto wiedzieć na ten temat?

Pożyczka bez zdolności kredytowej pozwala pozyskać kapitał osobom, które mają niski credit scoring.

Pożyczka bez zdolności kredytowej – jak uniknąć pułapek i wybrać najlepszą ofertę?

Pożyczka bez zdolności kredytowej może być deską ratunku dla wszystkich tych, którzy z powodu różnych zawirowań życiowych zepsuli swoją historię kredytową i nie mogą liczyć na „normalne” finansowanie w banku. Rzecz jasna, nierozważna decyzja w tym zakresie może przynieść wręcz odwrotny skutek, czyli wpadnięcie w spiralę zadłużenia. Jak można uniknąć pułapek podczas zawierania umowy pożyczki bez zdolności kredytowej? Garść cennych informacji i wskazówek w tym temacie znalazła się w naszym tekście.

Zdolność kredytowa – co to jest? Podstawowe informacje

Zdolność kredytowa pokazuje, czy i w jakim stopniu dana osoba prywatna lub przedsiębiorca jest w stanie spłacać pożyczkę, o otrzymanie której się stara. Szczegółowej, wieloaspektowej oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy dokonuje bank; robi się to na podstawie danych finansowych i pozafinansowych.

Klient, który nie ma wystarczającej zdolności kredytowej, czyli zdaniem banku nie jest w stanie terminowo spłacić długu, otrzyma odmowę przyznania pożyczki… lub kontrpropozycję. Zazwyczaj wiąże się ona z wyższym kosztem w postaci oprocentowania należnego bankowi/firmie pożyczkowej. To właśnie w ten sposób instytucja finansowa jest w stanie zrekompensować sobie większe ryzyko niewypłacalności klienta.

Co możesz zrobić, gdy nie masz dobrej zdolności kredytowej?

Niestety, jeśli chodzi o zdolność kredytową, praktyka pokazuje, że dobre chęci to jedno, a trudna rzeczywistość – drugie. W efekcie utrata pracy czy inne problemy sprawią, że możemy na co najmniej zniszczyć swój credit scoring.

Oczywiście, nie oznacza to jeszcze, że musisz załamywać ręce. Wręcz przeciwnie: jeżeli pilnie potrzebujesz pożyczki, a nie masz wystarczającej zdolności kredytowej, możesz poszukać ofert dla osób ze słabym ratingiem. W Polsce działa wiele instytucji finansowych oraz pośredniczących, w których ofercie znajdują się tzw. pożyczki bez zdolności kredytowej (ofertę w tym zakresie można sprawdzić np. na finaum.pl/kredyt-i-pozyczka-bez-zdolnosci-kredytowej/). Zwykle mają one krótki okres spłaty, a do tego – jak już wspomnieliśmy – wyższe oprocentowanie.

Ciekawym rozwiązaniem jest również tzw. pierwsza pożyczka bez zdolności kredytowej. Takie rozwiązanie to oferta przeznaczona dla nowych klientów, którzy w swoim życiu jeszcze nie zaciągali żadnych pożyczek. Za wyborem tego rozwiązania przemawia często fakt, że instytucje finansowe stosują w przypadku nowych klientów niższe oprocentowanie lub w ogóle ono nie występuje.

Pożyczka bez zdolności kredytowej – na co należy uważać?

Zanim jeszcze podpiszesz umowę pożyczki bez zdolności kredytowej, dokładnie przeanalizuj warunki przygotowanej dla Ciebie umowy. Na co należy zwrócić wówczas uwagę? Poniżej przedstawiliśmy kilka kwestii:

  • dodatkowe opłaty i prowizje,
  • koszty ubezpieczenia oraz innych usług,
  • możliwość korzystania z promocyjnych rozwiązań,
  • termin spłaty pożyczki – niestety, zazwyczaj okresy te nie są zbyt długie. Trzeba mieć to na uwadze jeszcze podczas podpisywania umowy,
  • status w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych – sprawdź, czy firma, w której chcesz uzyskać pożyczkę, jest wpisana do tego nadzorowanego przez KNF rejestru.

Jeżeli chcesz szybko i łatwo porównać ze sobą różne oferty dostępne na rynku, możesz w tym celu skorzystać z porównywarki online. Dzięki temu sprawdzisz bez wychodzenia z domu oferty prezentowane przez kilkanaście dużych podmiotów działających na terenie Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *