Kredyty mieszkaniowe dla par – co warto o nich wiedzieć?

Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie, które może się okazać mniej obciążające, jeśli będziesz je dzielić z drugą osobą – zwłaszcza z taką, z którą dzielić życie i którą darzysz stuprocentowym zaufaniem. Zobacz, na co warto się wcześniej przygotować, zanim zaczniesz starać się o kredyt mieszkaniowy dla par.

Brak ślubu a kredyt mieszkaniowy dla par

Jeszcze kilkanaście lat wzięcie kredytu mieszkaniowego dla par było niemalże niemożliwe (albo bardzo drogie) w sytuacji, gdy związek nie był sformalizowany. Dziś zdecydowana większość instytucji podchodzi do tej kwestii bardziej liberalnie i nie stwarza problemu, gdy o kredyt starają się osoby niemające ślubu. Zaciągnięcie wspólnego zobowiązanie nie sprawi zatem problemu i trzeba kierować się w tym względzie ogólnymi wskazówkami dotyczącymi tego, co zrobić, żeby dostać kredyt mieszkaniowy.

Jak wyliczana jest zdolność kredytowa w przypadku kredytu hipotecznego dla par?

W przypadku kredytów mieszkaniowych dla par pozostających w niesformalizowanym związku banki mogą wyliczać zdolność na dwa sposoby i mają w tym pełną dowolność. Pierwszy z nich zakłada, że para stanowi jedno gospodarstwo domowe, zatem ma wspólne koszty utrzymania. Drugi przyjmuje, że skoro nie są małżeństwem, to mieszkają osobno i mają oddzielne koszty utrzymania.

Co oznacza ta różnica w praktyce? Jeśli koszty utrzymania są wspólne, to przy wyliczaniu zdolności kredytowej bank liczy je jeden raz. Gdy są oddzielne, pod uwagę brana jest ich dwukrotność. A im wyższe koszty utrzymania, tym niższa zdolność kredytowa – zatem maleje szansa na otrzymanie kredytu na wysoką kwotę.

Z tego powodu warto zwrócić uwagę na to, jak do tej kwestii podchodzi ten konkretny bank, w którym zamierzasz wziąć kredyt mieszkaniowy dla par. Choć zdecydowana większość instytucji składania się do tej opcji, która jest korzystniejsza dla kredytobiorców, to jednak zdarzają się wyjątki. Przykładowo, PKO BP i Bank Ochrony Środowiska zwykle uznają w takich przypadkach, że kredytobiorcy stanowią dwa osobne gospodarstwa domowe, a Bank Pekao rozpatruje każdą z takich sytuacji indywidualnie.

Co się dzieje z kredytem mieszkaniowym dla par w przypadku rozstania?

Zaciągając kredyt mieszkaniowy dla par, warto wziąć pod uwagę to, co stanie się z zobowiązaniem, jeśli kredytobiorcy rozstaną się. Sytuacja wygląda następująco: dla banku nie ma to żadnego znaczenia. Niezależnie od tego, czy wciąż jesteście razem, czy też rozpoczęliście już nowe związki, kredyt mieszkaniowy wciąż pozostaje w mocy. oznacza to, że jesteście odpowiedzialni za jego spłatę solidarnie, bez względu na prywatne okoliczności.

Jednym z wyjść pozwalającym na uniknięcie dalszego spłacania kredytu z partnerem, jest przejęcie zobowiązania przez jednego z partnerów. Ciekawą opcją może się też okazać sprzedaż mieszkania i spłacenie kredytu w całości za pieniądze uzyskane z tej transakcji – o ile bank dopuszcza taką przedwczesną spłatę bez opłat, a sytuacja na rynku jest na tyle korzystna, by otrzymać dobrą cenę za nieruchomość. Nawet jeśli obecnie nawet nie dopuszczasz do siebie takiej myśli, to jednak warto być na to przygotowanym, żeby uniknąć nieprzyjemnego zaskoczenia w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *