Jakie narzędzia wykorzystać, prowadząc szkolenie online?
Chcesz poprowadzić szkolenie online, ale nie wiesz, gdzie i jak poprowadzić spotkanie? Wybór dostępnych narzędzi faktycznie jest duży, co może utrudniać podjęcie decyzji. Sprawdź najważniejsze cechy tych najpopularniejszych i wybierz platformę dla siebie.
Wraz z portalem Eventis zajmującym się szkoleniami, kursami, webinarami i konferencjami przygotowaliśmy krótką analizę narzędzi do organizacji szkoleń online. Szkolenia online to jednak nie tylko oprogramowanie do wideokonferencji, ale też szereg narzędzi zwiększających atrakcyjność zajęć. Organizując szkolenia internetowe czy webinary warto skorzystać z kilku spośród dostępnych opcji, aby nasze spotkanie miało interaktywny i atrakcyjny charakter.
Szkolenie online przez Google Hangout Meets
Jeśli zależy Ci na wygodzie i prostocie, dobrym rozwiązaniem może być Google Hangout Meets. W pełnej wersji pozwala zarówno poprowadzić „na żywo”, jak i nagrać szkolenie online. Narzędzie jest przejrzyste i przyjazne dla użytkownika. Jest dostępne bez instalacji dla każdego użytkownika Gmaila. Umożliwia udostępnianie ekranu. Jego funkcje są jednak dość ograniczone.
Szkolenie online przez Microsoft Teams
Microsoft Teams pozwala poprowadzić wirtualne spotkanie lub szkolenie online na nawet 250 uczestników. Ma funkcje takie jak:
- czat tekstowy i wideorozmowy,
- współdzielenie list zadań,
- współdzielenie dokumentów.
Jest intuicyjne i uniwersalne. Dużym atutem jest integracja z aplikacjami Microsoft.
Szkolenie online przez Zoom
Zoom to bardzo sprawne narzędzie zapewniające wysoką jakość obrazu i dźwięku. Umożliwia jednoczesną komunikację nawet 100 osób i podział uczestników na mniejsze grupy. Oferuje też funkcje takie jak dzielenie się obrazem w bardzo wysokiej jakości, a także plikami z OneDrive i dysku Google. Dzięki swojej stabilności pomaga zorganizować szkolenie online bez większych obaw o kwestie techniczne.
Szkolenie online przez Cisco WebEx Meetings
WebEx to jedno z najstarszych i najbardziej cenionych narzędzi umożliwiających poprowadzenie szkolenia online, a także wideokonferencji, narady lub innego spotkania. Umożliwia pokazywanie prezentacji, tworzenie notatek na udostępnionej tablicy i wiele innych ciekawych, interaktywnych funkcji. Jest też kompatybilny z wieloma zewnętrznymi narzędziami pomocnymi przy tworzeniu szkoleń. Dodatkowym atutem jest to, że słuchacze nie muszą instalować programu na komputerze ani się rejestrować.
Jakie narzędzia mogą uatrakcyjnić szkolenia prowadzone online?
Istnieje wiele więcej narzędzi, które mogą uatrakcyjnić szkolenia prowadzone online. Oto kilka propozycji:
- Prezentacje multimedialne – takie jak slajdy PowerPoint, Google Slides, czy Prezi – mogą pomóc w prezentowaniu informacji w sposób atrakcyjny i zrozumiały.
- Narzędzia do tworzenia quizów i ankiet – np. Kahoot, Mentimeter, Google Forms – mogą pomóc w sprawdzeniu wiedzy i zainteresowaniu uczestników.
- Platformy do dzielenia się ekranem – takie jak Miro, Jamboard, czy Microsoft Whiteboard – pozwalają na współpracę i łączenie myśli między uczestnikami szkolenia w czasie rzeczywistym.
- Interaktywne gry i symulacje – np. Minecraft, Roblox, czy Escape Room – mogą pomóc w zrozumieniu trudnych koncepcji poprzez zabawę i współpracę.
- Nagrody i pochwały – przyznawanie certyfikatów, wyróżnień, lub punktów za osiągnięcia i aktywność uczestników może zachęcić do większego zaangażowania i motywować do udziału w zajęciach.
Ostatecznie, wybór narzędzi zależy od tematu szkolenia, celów oraz preferencji i potrzeb uczestników i prowadzącego. Warto jednak uatrakcyjnić szkolenie online przy pomocy dodatkowych rozwiązań, które nie tylko przyciągną uwagę uczestników, ale też pozwolą zwiększyć efektywność przyswajania nowej wiedzy i umiejętności.
Czytaj też: Jak organizować szkolenia i kursy przez Internet?