Jak zastrzec kilka kart bankowych jednocześnie?
Karty bankowe są dla wielu osób podstawowym narzędziem codziennych płatności. Niestety, czasami zdarza się, że karty zostają zgubione, skradzione lub ich dane przechwytują oszuści. W takich sytuacjach szybkie i skuteczne zastrzeżenie karty jest kluczowe, aby zabezpieczyć swoje środki. Ale co zrobić, gdy mamy kilka kart bankowych? Czy można zastrzec je w szybki i łatwy sposób?
Z tekstu dowiesz się:
- czy jest możliwe jednoczesne zastrzeżenie kilku kart płatniczych,
- o czym należy pamiętać przed zastrzeżeniem kart,
- co zrobić, gdy trzeba zastrzec kartę do wspólnego konta, prowadzonego np. z małżonkiem.
Choć w teorii wszyscy znają zasady bezpieczeństwa dotyczące korzystania z kart płatniczych, to jednak niekiedy wystarczy chwila nieuwagi – każdemu może przytrafić się zgubienie karty, nietrudno jest również paść ofiarą złodziei i oszustów. Ważne, by w tego typu stresującej chwili zachować zimną krew i podjąć działania, które uchronią przed utratą środków. Działaniem takim jest zastrzeżenie karty lub kart – np. w sytuacji, gdy skradziony został cały portfel.
Zastrzeganie kilku kart bankowych – czy można to zrobić jednocześnie?
Co do zasady jednoczesne zastrzeżenie kilku kart płatniczych jest możliwe, ale tylko w przypadku kart wydanych przez ten sam bank. Większość instytucji finansowych oferuje możliwość zastrzegania kart przez telefon, online lub w aplikacji mobilnej. Aby zastrzec w danym banku kilka kart jednocześnie, można skontaktować się bezpośrednio z infolinią, gdzie konsultant pomoże w szybkim wykonaniu takiej operacji. Karty wydane przez jeden bank można również wygodnie zastrzec przez systemy bankowości elektronicznej lub aplikacje mobilne.
Jednoczesne zastrzeżenie kilku kart z tego samego banku jest możliwe również za pośrednictwem systemu Zastrzegam.pl działającego pod całodobowym numerem telefonu (+48) 828 828 828. Po wybraniu numeru system pyta o sprawę, z którą się dzwoni, następnie rozpoznaje sytuacje i przekierowuje do właściwej infolinii banku. By zastrzec karty z innego banku, należy połączyć się z systemem ponownie.
Co należy wiedzieć przed zastrzeganiem kart?
Zastrzeżenie wszystkich kart bankowych nie wymaga większych przygotowań – w przypadku połączenia z infolinią konsultant weryfikuje tożsamość klienta w standardowy sposób. Natomiast zastrzeżenie kart przez Internet lub aplikację mobilną wymaga takiego samego zatwierdzenia operacji, jak np. przelew. Nie jest to więc skomplikowana czynność.
Warto również pamiętać, że zastrzeżenie kart jest procesem nieodwracalnym – po zleceniu takiej dyspozycji karty nie mogą być ponownie użyte. Od razu można więc zamówić nowe „plastiki”, przy czym czas ich przygotowania, wydania i dostarczenia do klienta może trwać nawet do kilku tygodni. Po zastrzeżeniu kart warto też sprawdzić, czy nie były z nimi powiązane subskrypcje lub płatności cykliczne – tak, aby uniknąć przerw w usługach.
Zastrzeżenie karty do wspólnego konta
Co zrobić w przypadku zgubienia albo kradzieży jednej z kart do wspólnego konta bankowego, np. należącego do małżeństwa? Również w tej sytuacji należy jak najszybciej ją zastrzec – pozostałe karty powiązane z tym samym kontem mogą nadal działać, chyba że współwłaściciele zdecydują się na zastrzeżenie wszystkich kart podpiętych pod dany rachunek. Ważne jest, aby poinformować współwłaścicieli konta o zdarzeniu i razem podjąć najlepszą w danej chwili decyzję.
Jednoczesne zastrzeżenie kilku kart płatniczych jest możliwe, o ile są to karty wydane przez jeden bank. W innym przypadku z każdym bankiem trzeba kontaktować się osobno. Bez względu na to należy pamiętać, aby zawsze działać szybko i zdecydowanie, by minimalizować ryzyko utraty środków.