Jak obniżyć zużycie energii w firmie przy wykorzystaniu rozwiązań automatyki budynkowej? Poznaj możliwości Jablotron 100+

Coraz wyższe rachunki za media niepokoją zarówno osoby zarządzające budżetem domowym jak i dyrektorów finansowych wielu firm. Gdzie zatem szukać oszczędności? Czy zastosowanie technologii automatyki budynkowej może przynieść korzyści finansowe i pomóc zoptymalizować koszty użytkowania budynku?

Inteligentne rozwiązania, proste i optymalne w obsłudze

Poprawa komfortu użytkowania obiektów mieszkalnych, biurowców czy zakładów przemysłowych to jeden z podstawowych aspektów, jakie realizuje nowoczesna automatyka budynkowa. Systemy automatyki pozwalają sprawniej realizować monitoring, informować właścicieli lokali o zagrożeniach, automatyzować wiele czynności związanych z codzienną obsługą budynku.

Co to jest system zarządzania budynkiem?

System zarządzania budynkiem (system BMS) to zintegrowany system, który umożliwia zarządzanie różnymi aspektami funkcjonowania nieruchomości. Innowacyjne systemy automatyki pozwalają na kontrolę i monitorowanie oświetlenia, klimatyzacji, wentylacji, ogrzewania, urządzeń alarmowych, dostępu do budynku czy nawet instalacji sanitarno-hydraulicznych.

Automatyka budynkowa pozwala na łatwe wdrożenie do istniejących już budynków inteligentnych rozwiązań z zakresu sterowania oświetleniem, roletami, klimatyzacją, bramami garażowymi czy kontrolą dostępu do poszczególnych stref. Oczywiście automatyka budynkowa znajduje również efektywne zastosowanie w obszarze sterowania ogrzewaniem, pozwalając na optymalizację zużycia prądu i gazu. Te możliwości systemu automatyki mogą znacznie obniżyć koszty użytkowania budynku.

Kontrola systemu ogrzewania z Jablotron 100+

Celem zastosowania rozwiązań automatyki w budynku jest zagwarantowanie maksymalnego komfortu i wygody użytkowników przy jednoczesnym efektywnym i zoptymalizowanym wykorzystaniu mediów. Propozycji zaawansowanych systemów automatyki na rynku jest mnóstwo, a to nie ułatwia podjęcia prostej i szybkiej decyzji o wyborze.

Jednym z inteligentnych rozwiązań, prostych w obsłudze i elastycznych w przypadku rozbudowy, jest system Jablotron 100+. To propozycja „kompaktowa”, ponieważ łączy w jednej instalacji system alarmowy, kontrolę dostępu, ochronę przed zagrożeniami środowiskowymi, monitoring wizyjny oraz możliwość zarządzania wieloma inteligentnymi funkcjami w domu, biurze czy innym budynku komercyjnym.

Wspomniana funkcjonalność Jablotron 100+ w zakresie inteligentnych rozwiązań automatyki budynkowej pozwala na sterowanie ogrzewaniem i monitorowanie temperatur zarówno w domach jednorodzinnych jak i w budynkach komercyjnych. W zależności od typu instalacji grzewczej (wodnej lub elektrycznej) funkcjonującej w budynku można odpowiednio dobrać elementy sterujące z serii Jablotron 100+ i komfortowo zarządzać temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach.

Możliwości jakie daje inteligentny system Jablotron 100+ w obszarze sterowania instalacją grzewczą są imponujące, a przykładowe funkcjonalności to:

  • automatyczne przełączanie na temperaturę ekonomiczną w chwili uzbrojenia systemu alarmowego
  • możliwość wprowadzenia trybu ręcznej konfiguracji temperatury
  • możliwość wyłączenia, jeżeli w budynku należy utrzymać minimalną temperaturę
  • wstrzymanie ogrzewania w przypadku otwarcia okna i raportowanie w przypadku przegrzania lub zamarzania
  • tryb tygodniowego harmonogramu oraz dostępny wykres historii temperatury
  • informacje o aktualnym statusie i zdalne sterowanie termostatem z poziomu aplikacji
  • zarządzanie temperaturami w poszczególnych strefach budynku.

Takie monitorowanie zużycia energii w budynku, pozwala identyfikować obszary, gdzie można zaoszczędzić energię i tym samym zmniejszyć wydatki firmy. Jednocześnie zapewnia komfort i bezpieczeństwo użytkownikom budynku oraz łatwiejsze zarządzanie obiektem przez obsługę techniczną.

Sterowanie oświetleniem i innymi urządzeniami elektrycznymi z Jablotron 100+

Zastosowanie inteligentnych systemów do sterowania urządzeniami elektrycznymi w firmie w znaczący sposób może zredukować zużycie prądu, a także zminimalizować manualną obsługę techniczną budynku. Instalacja urządzeń Jablotron 100+ oraz wykorzystanie harmonogramów czasowych umożliwia wdrożenie wielu automatycznych scenariuszy. I tak przykładowo: system wyłączy pozostawione przez pracowników oświetlenie, klimatyzację lub wentylatory. W kalendarzu systemu można wprowadzić wszystkie zaplanowane dni wolne od pracy, dzięki czemu system automatycznie wyłączy zbędne w tym czasie urządzenia. System umożliwia również włączanie i wyłączanie napięcia w określonych gniazdkach. Pozwala również na sterowanie roletami, szlabanem na parkingu firmowym czy oświetleniem w garażu lub hali magazynowej.

Kontrola dostępu z Jablotron 100+ dla użytkowników automatyki budynkowej

Automatyka budynkowa zapewnia w obsłudze budynku firmowego wiele korzyści. To nie tylko poprawa efektywności energetycznej budynku czy zwiększenie komfortu pracowników, ale również gwarancja ochrony mienia. W wielu firmach bezpieczeństwo określonych obszarów, pomieszczeń czy zasobów jest kluczowe i skłania przedsiębiorców do zastosowania rozwiązań inteligentnego budynku. A system Jablotron 100+ może stać się niezawodnym asystentem także w zakresie takim jak kontrola dostępu, umożliwiając zdefiniowanie praw dostępu dla aż 600 pracowników! Można również dokładnie określić godziny, w których zapewniony jest dostęp do firmy, a łatwo konfigurowane raporty zapewniają przegląd historii wszystkich dostępów i używanych stref w budynku firmy. Ponadto administrator systemu otrzymuje powiadomienia o wszelkich niestandardowych obecnościach pracowników w firmie (na przykład w godzinach nocnych czy w weekendy). Podgląd w aplikacji umożliwia pełną weryfikację, kto rozbroił daną strefę i o której godzinie doszło do zdarzenia.

Łatwy system zarządzania budynkiem w jednej aplikacji MyJablotron

Koniecznie należy wspomnieć o oprogramowaniu, które służy do sterowania systemami automatyki domowej. W przypadku instalacji automatyki, wykonanej w oparciu o system Jablotron 100+, wszystkimi funkcjami można zarządzać za pomocą aplikacji mobilnej MyJABLOTRON. Dzięki temu użytkownik nie musi znajdować się w firmie, by sterować alarmem, wyłączyć oświetlenie lub zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniach. Aplikacja mobilna pozwala między innymi: wyświetlić przegląd wszystkich urządzeń systemu, przeglądać zdjęcia z zabezpieczonych pomieszczeń, sprawdzać i zmieniać temperaturę, kontrolować zużycie energii, śledzić wszystkie zdarzenia alarmowe i błyskawicznie na nie reagować. I co niezmiernie istotne, Jablotron gwarantuje wysokie bezpieczeństwo połączeń transmisji danych, bez potrzeby przechowywania dużych ilości danych w telefonie. Przy wykorzystaniu tej prostej w obsłudze aplikacji można monitorować firmę z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie, co dla wielu przedsiębiorców może okazać się niezwykle komfortowe i wygodne.

Przyszłość technologii inteligentnych budynków wygląda obiecująco. Zalety instalacji automatyki budynkowej mogą w krótkim czasie zrekompensować firmie budżet wydatkowany na projekt i wdrożenie danego systemu. Dają również poczucie bezpieczeństwa i możliwość szybkiego reagowania na niepożądane sytuacje. Decyzje o montażu niezawodnego systemu automatyki budynkowej zapewne będzie rozważać coraz większa liczba przedsiębiorców, którzy mając na uwadze długofalowe efekty zainstalowania nowoczesnego systemu będą chcieli wykorzystać jak najwięcej funkcji automatyki budynkowej. A wszystko po to, aby zoptymalizować koszty prowadzenia firmy, usprawnić zarządzanie budynkiem, jak również podnieść standard środowiska pracy.

Świat automatyki budynkowej niewątpliwie będzie się w najbliższych latach jeszcze dynamiczniej rozwijał. Wzmacnia się bowiem grupa liderów rynku automatyki budynkowej, inteligentnego budownictwa oraz techniki pomiarowej i sterującej, a obszary zastosowania automatyki budynkowej cały czas się powiększają.

Artykuł Ekspercki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *