Jak działa konsolidacja kredytu: przewodnik dla początkujących

Konsolidacja kredytu, kredyt skonsolidowany… chyba każdy, kto choć raz rozważał zaciągnięcie kredytu, spotkał się z tymi hasłami. To rozwiązanie, które może być szczególnie interesujące dla osób poszukujących sposobu na szybką spłatę zaciągniętych wcześniej zobowiązań. Konsolidacja kredytu pozwala bowiem na połączenie kilku zobowiązań w jedno. Na czym dokładnie polega i czy to korzystna opcja?

Konsolidacja kredytu – na czym polega i kto może się o nią ubiegać?

Kredyt konsolidacyjny to rodzaj kredytu mającego na celu uregulowanie istniejących zobowiązań finansowych, takich jak kredyty, pożyczki, karty kredytowe czy inne zadłużenia. Głównym celem konsolidacji kredytów jest połączenie wielu zobowiązań w jedno większe o korzystniejszych warunkach spłaty, takich jak niższa stopa procentowa, wydłużony okres spłaty lub obniżenie miesięcznej raty. Taka strategia ułatwia zarządzanie spłatą zadłużenia oraz, dzięki obniżeniu raty, poprawia płynność finansową kredytobiorcy. Ważne jest zauważenie, że choć kredyt konsolidacyjny może zmniejszyć miesięczną ratę, to jednocześnie wydłuża okres spłaty. Nie każdy może być z tego zadowolony, jednak w przypadku posiadania wielu zobowiązań warto rozważyć ich konsolidację. Dla wielu osób stanowi to jedyną możliwość uregulowania swojej sytuacji finansowej. Aby jednak konsolidacja kredytu przyniosła zamierzony efekt, warto dokładnie zapoznać się z jej zasadami.

Konsolidacja kredytów – co trzeba zrobić?

Planując wnioskowanie o przyznanie kredytu konsolidacyjnego, warto przygotować następujące informacje:

  • dane osobowe i dowód osobisty,
  • wysokość dochodów netto,
  • formę zatrudnienia i dane pracodawcy,
  • miesięczne koszty utrzymania,
  • wysokość zobowiązań.

Dane te niczym nie różnią się od tych, które wymagane są podczas wnioskowania o zwykły kredyt gotówkowy. Konsolidacja kredytów przeznaczona jest dla osób pełnoletnich, które już mają istniejące zobowiązania finansowe, takie jak kredyty, pożyczki czy karty kredytowe. Osoby zainteresowane obniżeniem raty kredytu poprzez wniosek tego typu powinny wykazywać dobrą historię kredytową. Oznacza to regularne i terminowe spłacanie wcześniejszych zobowiązań zgodnie z umowami. Dodatkowo istotny jest brak zaległości wobec innych instytucji finansowych oraz systematyczność w dokonywaniu spłat, co ma istotne znaczenie podczas analizy zdolności kredytowej. Kredytodawcy oceniają również dochody wnioskodawcy oraz jego potencjał spłaty nowego kredytu konsolidacyjnego, stąd konieczność przedstawienia dokumentów poświadczających dochody z pracy oraz dane pracodawcy.

Warto zaznaczyć, że kredyt konsolidacyjny nie zostanie udzielony osobie, która posiada zaległości komornicze lub alimentacyjne. Ponadto konieczne będzie wyrażenie zgody na weryfikację danych w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Następnym etapem jest złożenie wniosku. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji konieczna będzie osobista wizyta w banku w celu podpisania umowy. Kredyty konsolidacyjne nie są udzielane drogą internetową z kilku powodów: przede wszystkim często wymagane jest przedstawienie dodatkowej dokumentacji, co nie jest możliwe do zrealizowania online. Co więcej, kwoty kredytów konsolidacyjnych bywają wysokie, dlatego przed podjęciem takiego zobowiązania konieczne jest rozwianie wszelkich wątpliwości, co najlepiej zrobić osobiście w banku.

Jak w przypadku wszystkich zobowiązań, niezbędne jest dokładne zapoznanie się z umową konsolidacji kredytu. Jeśli wszystko jest klarowne i spełnia nasze oczekiwania, możemy złożyć swój podpis. To umożliwi bankowi spłatę naszych wcześniejszych, skonsolidowanych zobowiązań, a my będziemy mogli cieszyć się niższą ratą, która nie obciąża naszego budżetu miesiąc po miesiącu, a nawet przyczynia się do oszczędności. Należy podkreślić, że chociaż często mówi się o kredycie konsolidacyjnym, kredytobiorca nie otrzymuje środków z kredytu do ręki – zaciągnięte wcześniej zobowiązania są spłacane przez instytucję udzielającą kredytu, natomiast kredytobiorca wpłaca raty w określonej wysokości na konto danej instytucji.

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.

Źródła:

https://www.totalmoney.pl/kredyt-konsolidacyjny
https://mubi.pl/poradniki/kredyt-konsolidacyjny/
https://www.totalmoney.pl/artykuly/7607416,kredyty,jak-wyjsc-z-dlugow-szybkie-wyjscie-z-dlugow-komorniczych,1,1
https://direct.money.pl/artykuly/porady/jak-dostac-kredyt-konsolidacyjny-majac-dlugi#:~:text=Aby%20otrzyma%C4%87%20kredyt%20konsolidacyjny%2C%20musisz,do%20wniosku%20o%20takie%20zobowi%C4%85zanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *