Harmonogram czasu pracy – w jaki sposób podnieść efektywność pracowników?

Stworzenie harmonogramu czasu pracy, który jednocześnie będzie zgodny z przepisami Kodeksu pracy i pozytywnie wpłynie na efekty osiągane przez pracowników, często okazuje się dużym wyzwaniem. Dzieje się tak nie tylko ze względu na różnorodność zawieranych umów, ale również z powodu licznych zasad określających czas wolny od pracy. Warto między innymi wspomnieć o odpoczynku dobowym czy tygodniowym, o którym przedsiębiorcy niekiedy zapominają, co wiąże się z koniecznością zapłacenia kar. Z tego też powodu coraz większym uznaniem cieszą się profesjonalne programy stworzone do układania grafików, które są w stanie rozpoznać niezgodności z Kodeksem pracy i zasugerować wdrożenie odpowiednich zmian.

Program do układania grafików i zyski przedsiębiorstwa – czy grafik może mieć wpływ na większe dochody?

Przemyślany harmonogram czasu pracy nie tylko pozwala uniknąć dotkliwych kar finansowych, ale także sprawia, że zatrudnione osoby zyskują możliwość komfortowego odpoczynku i w efekcie mają więcej energii podczas kolejnych dni w pracy. Ponadto optymalny grafik pomaga zlikwidować luki pracowników w dniach, w których mogą okazać się oni najbardziej potrzebni, co staje się możliwe dzięki dokładnej analizie planowanych urlopów oraz przewidywań dotyczących zapotrzebowania kadrowego w danym okresie. W efekcie przedsiębiorca zyskuje pewność, że firma będzie sprawnie funkcjonowała przez cały rok, a mający czas na odpoczynek pracownicy przyczynią się do zwiększenia jej zysków.

Oprócz tego warto wspomnieć, że harmonogram czasu pracy stworzony za pomocą specjalistycznych programów minimalizuje ryzyko wystąpienia nadgodzin, które są dodatkowo płatne i które mogą mieć duży wpływ na końcowy budżet przedsiębiorstwa. W takim przypadku godnym uwagi rozwiązaniem staje się między innymi program Grafik Optymalny, który pozwala na sprawne zarządzanie całym zespołem i ułatwia poinformowanie pracowników o pojawieniu się nowego grafiku lub o jego ewentualnych zmianach. Warto przy tym wspomnieć, że Grafik Optymalny precyzyjnie analizuje wszystkie przepisy, porównując je z przygotowanym harmonogramem czasu pracy i informuje pracodawcę o różnego rodzaju niezgodnościach, proponując jednocześnie korzystniejsze rozwiązania.

W jakich branżach program do układania grafików okazuje się szczególnie przydatny?

Odpowiednio zaplanowany harmonogram czasu pracy okazuje się większą trudnością w przypadku branż, w których nie pojawiają się stałe godziny zatrudnienia lub w których liczba klientów zależy od danego okresu. Dobrym przykładem tego typu działalności okazuje się gastronomia lub hotelarstwo – w przypadku różnego rodzaju uroczystości wzrasta zapotrzebowanie na pracowników, z kolei podczas spokojniejszych dni restauracja lub hotel nie potrzebuje zbyt wielu osób do pracy. Wówczas program pomagający zarządzać harmonogramem czasu pracy, taki jak wspomniany już Grafik Optymalny, pozwala na łatwe ustalenie, w których do restauracji lub hotelu powinno przyjść więcej zatrudnionych osób, aby sprawnie obsłużyć wszystkich klientów i uniknąć wszelkiego rodzaju opóźnień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *