Czym jest faktoring dla firm?

Płynność finansowa potrzebna jest przedsiębiorcom do codziennego funkcjonowania. Opcją, która może pomóc firmom w szybszym uzyskaniu potrzebnego zastrzyku, jest usługa faktoringu. Jest to, innymi słowy, finansowanie faktur, za pośrednictwem podmiot finansowego, który przekazuje przedsiębiorstwu zaliczkę.

Usługa faktoringu — czy to się opłaca?

Zastanawiasz się, na czym polega faktoring dla firm? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka informacji.

Usługi faktoringu pozwalają firmom zachować płynność finansową, jeśli te wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Co więcej, firmy specjalizujące się w faktoringu zajmują się też przejęciem ryzyka niewypłacalności kontrahenta. A finansowanie faktur pozwala na otrzymanie płatności bez czekania na termin płatności FV. Zaliczka ta może zostać wpłacona zarówno na poczet faktur wystawianych dla a klientów krajowych jak i międzynarodowych. Mowa wtedy o pojęciach takich, jak faktoring globalny i faktoring odwrotny.

W zależności od tego, na jaką usługę faktoringu zdecydowała się firma, oprócz zaliczki firma może ona zyskać też monitoring należności, zarządzanie windykacją, regulowanie bieżących zobowiązań. Faktoring jest często lepszy niż kredyt bankowy, ponieważ pozwala na finansowanie wybranych faktur, dzięki czemu firma jest gotowa na ewentualną niewypłacalność kontrahenta. Bieżące zobowiązania wtedy na tym nie ucierpią i firma nie znajdzie się w gorszej sytuacji finansowej.

Faktury z odroczonym terminem płatności

Faktoring bez regresu (faktoring pełny) umożliwia firmie zachowanie płynności finansowej poprzez otrzymanie zaliczki na poczet faktur, jakie dana firma wystawiła swoim klientom. Taki proces finansowania faktur jest korzystny dla obu stron. Szczególnie przydatne może się to okazać osobom, które zdecydowały się prowadzić firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Firmie faktoringowej łatwiej jest zdecydować się na przejęcie ryzyka niewypłacalności odbiorcy, ponieważ zwykle dysponuje ona większymi środkami i przygotowanym działem prawnym. Co więcej, przedsiębiorca nie musi w takim wypadku przejmować się długim terminem płatności.

W przypadku umowy faktoringowej podpisanej na faktoring z regresem (faktoring niepełny) podmiot finansowy jest odpowiedzialny wyłącznie za zarządzanie i zbieranie faktur od klienta firmy zlecającej tę usługę oraz za finansowanie operacji. W przypadku faktoringu pełnego różnica polega na tym, że firma finansowa nie będzie odpowiadać za brak płatności, lecz za brak płatności odpowiada sam klient.

Usługi faktoringu — jakie są ich zalety?

Faktoring online oferuje firmom cztery kluczowe korzyści:

Aby uzyskać płynność, firma nie musi czekać na termin zapłaty za dzieło. Przy faktoringu pełnym to firma faktoringowa płaci z góry za faktury Twoich klientów, sama podejmując się ściągnięcia zapłaty faktury. Jest to świetna opcja dla jednoosobowych działalności gospodarczych, które nie muszą obawiać się ryzyka niewypłacalności dłużnika. Twoja firma przekazuje firmie faktoringowej swoje faktury, dzięki czemu może zyskać natychmiastową płynność finansową zaraz po skończonej pracy. Kolejną zaletą faktoringu dla Twojej firmy jest to, że nie musisz zarządzać odbiorem otrzymanych faktur, ponieważ jest to obowiązek przejęty przez firmę faktoringową. Średnie przedsiębiorstwa działające w procesie faktoringu mają dzięki tej usłudze więcej czasu i zasobów, które mogą przeznaczyć na dalszy rozwój swojej działalności.

Faktoring to inaczej finansowanie faktur

Tradycyjna operacja faktoringowa przebiega w następujący sposób: jest to operacja prowadzona przez firmę i instytucję finansową. Za pośrednictwem cesji wierzytelności, instytucja finansowa przejmuje faktury firmy. Przed podpisaniem umowy faktoringowej dobrze jest jednak zdecydować się na rodzaj faktoringu i sprawdzić, jak skonstruowana jest umowa faktoringowa. Podpisanie umowy faktoringowej jest zwykle bardzo korzystne dla wielu przedsiębiorstw, a koszty faktoringu niewielkie. Taki indywidualny program finansowania pomaga przy utrzymaniu płynności finansowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *