czy środki z pożyczki gotówkowej można przeznaczyć na inwestycje

Czy środki z pożyczki gotówkowej można przeznaczyć na inwestycje?

Życiowa okazja, a nie posiadamy środków na koncie? Zdarzają się sytuacje, w których możemy faktycznie zainwestować i tym samym sporo zarobić. Co jednak zrobić w przypadku, gdy nie posiadamy dodatkowych środków finansowych? Czy możemy skorzystać z pożyczki gotówkowej i te środki przeznaczyć na inwestycje? Czy coś stoi na przeszkodzie?

Na jaki cel możemy przeznaczyć pieniądze z pożyczki gotówkowej?

Tak naprawdę, to co zrobimy z pieniędzmi z pożyczki gotówkowej, zależy tylko od nas. Składając wniosek o dodatkowe środki do instytucji pozabankowej, nie mamy obowiązku przekazać informacji, na jaki cel zostaną przeznaczone. Zupełnie inaczej, niż w przypadku kredytów celowych – czyli takich, w których musimy podać dokładny cel zaciągniętego zobowiązania, a dodatkowo konieczne jest rozliczenie się z jego realizacji. Przykładem takiego celowego zobowiązania jest np. kredyt na samochód lub kredyt hipoteczny. Niewywiązanie się ze swój deklaracji może grozić poważnymi karami finansowymi.

W przypadku pożyczki gotówkowej to, na co przeznaczymy otrzymane środki, pozostaje jedynie do wiadomości kredytobiorcy. Najczęściej jednak pożyczki gotówkowe i inne pozabankowe produkty wykorzystywane są do „gaszenia pożarów”, z jakimi czasami mamy do czynienia. Na ogół są to sytuacje awaryjne np. zepsuty samochód, czy inny pilny wydatek. Polacy sporo również pożyczają na zakupy związane z elektroniką np. nowsze, większe telewizory, najmodniejsze smartfony, ale także na różnego rodzaju okoliczności tj. święta, śluby, komunie. Czy w takim układzie możemy przeznaczyć pieniądze z pożyczki gotówkowej na inwestycje? Czy coś stoi na przeszkodzie?

Czy środki z pożyczki gotówkowej można przeznaczyć na inwestycje?

Jak już wspominaliśmy powody, dla których zaciągamy pożyczkę gotówkową, nie muszą być znane pożyczkodawcy. Zatem jeśli mamy podstawy sądzić, że nasza inwestycja będzie trafiona, możemy przeznaczyć na nią pieniądze z pożyczki gotówkowej. Co jednak powinniśmy zrobić, zanim pożyczymy gotówkę? W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić naszą inwestycję. I przeliczyć, czy na pewno będzie opłacalna. Do takich kalkulacji powinniśmy wliczyć wszystkie koszty, które poniesiemy w związku z pożyczką. Do samej kwoty, którą będziemy musieli oddać, należy doliczyć również koszty prowizji, odsetek kapitałowych, marży, czy ewentualnego ubezpieczenia. Jeśli wówczas kwota, która zwróci się z inwestycji, przewyższy koszty pożyczki, możemy powiedzieć, że nasz projekt inwestycyjny będzie intratny.

Co się może wydarzyć, jeśli źle obliczy zyski?

Może dość do takiej sytuacji, kiedy zaciągniemy zobowiązanie finansowe, a nasz interes nie wypali lub nie będzie tak lukratywny jak się tego spodziewaliśmy. Dlatego, aby uniknąć zadłużenia, które może stać się kłopotliwe, powinniśmy mieć pewność, że zysk będzie gwarantowany. Wyobraźmy sobie sytuację, w której pożyczamy pieniądze od instytucji pozabankowej, a zainwestowane pieniądze przepadną, ponieważ zaufaliśmy nieodpowiednim ludziom. W takim przypadku zostaniemy ze spłatą zobowiązania i bez środków, które miały nam się zwrócić. Również hazard nie będzie w tym przypadku dobrym wyborem. Nawet jeśli wydaje nam się, że coś może być pewnikiem, to ryzyko utraty pożyczonych środków jest zbyt duże. A konsekwencje finansowe będą się ciągnąc za nami przez długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *