Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Konsolidacja kredytów pozwala uzyskać efekt jednej raty. Zamiast kilku rat płaconych w różnych bankach i w różnych terminach, po przeprowadzonej konsolidacji uzyskujemy jeden kredyt. To również dodatkowo poprawienie płynności finansowej oraz zwiększenie zdolności kredytowej. Czy jest to rozwiązanie dla wszystkich? A przede wszystkim, jakie będą korzyści z takiego rozwiązania?

Zanim jednak zdecydujemy się na kredyt konsolidacyjny, należy dokładnie przeanalizować strukturę posiadanego zadłużenia. Na tym etapie powinniśmy zdecydować, które zobowiązania zostaną włączone do procesu konsolidacji, a które będziemy spłacać na dotychczasowych warunkach. Być może po analizie, dojdziemy jednak do wniosku, że nie ma sensu dokonywać łączenia i poradzimy sobie ze spłacaniem kredytów z ratami na obecnym poziomie.

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny, to kredyt celowy przeznaczony wyłącznie na spłatę dotychczasowych zobowiązań posiadanych w różnych bankach.

Jakie zobowiązania podlegają konsolidacji? Zakres jest szeroki: od kredytów gotówkowych, poprzez samochodowe i ratalne, a kończąc na limitach kart kredytowych i debetów w kontach. Umowy mogą być zawarte z różnymi bankami, na różne kwoty i liczbą rat pozostających do spłacenia.

Niektóre banki ograniczają zobowiązania, które można konsolidować lub ustalają minimalną wysokość konsolidacji – zwłaszcza, jeżeli jest to propozycja promocyjna. O szczegóły należy zapytać w banku, w którym o taki kredyt się ubiegamy.

W jednym z banków można skonsolidować kredyty i pożyczki gotówkowe, kredyty ratalne oraz samochodowe. Konsolidacji natomiast nie podlegają kredyty mieszkaniowe i pożyczki hipoteczne, kredyty konsolidacyjne, kredyty w rachunku bankowym oraz karty kredytowe.

Bank udzieli może kredytu konsolidacyjnego konsumentowi dopiero po ocenie zdolności i wiarygodności kredytowej. W takim przypadku, bank najczęściej nie przelewa pieniędzy na konto klienta, lecz spłaca z przyznanych środków zobowiązania przedstawione do konsolidacji.

Oczywiście jest również możliwość otrzymania pieniędzy na konto i samodzielne zamknięcia umów kredytowych. Należy to zrobić w terminie wyznaczonym przez bank.

Ciekawą opcją jest również możliwość uzyskania kredytu konsolidacyjnego z dodatkową gotówkową. Wówczas poza konsolidacją zyskujemy jeszcze dodatkowe pieniądze (pożyczka gotówkowa w ramach konsolidacji), którą można przeznaczyć na dowolny cel. Te pieniądze są przelewane na konto kredytobiorcy. Dodatkowe informacje w tym temacie można znaleźć w artykule w serwisie Kredyty Porównywarka: https://kredytyporownywarka.pl/kredyt-konsolidacyjny-z-dodatkowa-gotowka/.

Kredyt konsolidacyjny a zdolność kredytowa

Konsolidacja kredytów pozwala obniżyć ratę kredytową. Powinna ona być niższa od sumy rat płaconych przed konsolidacją. Jest to możliwe nie tylko dlatego, że taki kredyt jest nieznacznie tańszy od kredytów i pożyczek gotówkowych, ale zwłaszcza poprzez wydłużenie okresu spłaty.

Jeżeli rata kredytowa obniża wydatki w domowym budżecie, to zwiększa się zdolność kredytowa – stąd bierze się możliwość uzyskania dodatkowej gotówki.

Przy składaniu wniosku kredytowego bank jest zobowiązany do zbadania zdolności kredytowej. Nie ma możliwości uzyskania takiego kredytu w sytuacji, kiedy nie ma mamy zdolności kredytowej lub wiarygodności kredytowej w BIK. Kiedy przestaniemy regulować raty kredytowe lub mamy duże opóźnienia, to z dużym prawdopodobieństwem kredytu nie uzyskamy.

Czy warto wówczas zwrócić się do firmy pożyczkowej o tzw. pożyczkę konsolidacyjną niebankową? Taka pożyczka, to nic innego jak standardowa pożyczka gotówkowa na raty. Zdecydowanie droższa niż pożyczka bankowa i z pewnością nie jest najlepszym rozwiązaniem, aby spłacić zobowiązania bankowe.

Kredyt konsolidacyjny jakie dokumenty?

Konsolidacji nie można dokonać ot tak sobie – idziemy do banku, mówimy, że chcemy „połączyć” kredyty i to się dzieje.

Nie tylko należy złożyć wniosek kredytowy, ale i przygotować umowy kredytowe do konsolidacji, jak również odpowiednie dokumenty dotyczące uzyskiwanych dochodów.

Jakie dokładnie będą wymagane, to już zależy od konkretnych wymagań w danym banku.

Z pewnością będzie potrzebny:

  • dowód osobisty,
  • dokumenty potwierdzające dochody.

Jakie są rodzaje kredytów konsolidacyjnych?

W ofercie banków znajdziesz dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych:

Kredyt konsolidacyjny gotówkowy – najpopularniejszy i najbardziej powszechny kredyt konsolidacyjny. Konsolidacji podlegają wszystkie kredyty z wyłączeniem kredytu hipotecznego/mieszkaniowego. Maksymalny okres kredytowania to 10 lat, a kwota kredytu nie przekracza 250 tys. zł. Przeważnie nie jest potrzebne żadne dodatkowe zabezpieczenie.

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny – jednym z konsolidowanych kredytów jest kredyt hipoteczny/mieszkaniowy lub zabezpieczeniem takiego kredytu jest hipoteka na nieruchomości. Charakteryzuje się dłuższym okresem kredytowania, nawet i 30 lat, niższym oprocentowaniem oraz maksymalną kwotą kredytu do 70-80% wartości nieruchomości.

Kredyty konsolidacyjne. Podsumowanie w 9 punktach

Co to jest kredyty konsolidacyjne, to już wiemy. Nie tylko co to za rodzaj kredytu, ale i w jakich bankach można się o taki kredyt ubiegać. Podsumujmy wszystko to, co zostało napisane o kredytach konsolidacyjnych i konsolidacji.

1. Połączenie zobowiązań finansowych w jedno nowe, określane jest jako konsolidacja kredytów.

2. Kredyty konsolidacyjne pozwalają na „połączenie” różnych zobowiązań bankowych. Najczęściej dotyczy to kredytów i pożyczek gotówkowych.

3. Kredyty konsolidacyjne możemy otrzymać wyłączenie w bankach lub w SKOK-ach.

4. Aby skorzystać z konsolidacji należy mieć odpowiednią zdolność i wiarygodność kredytową.

5. Firmy pożyczkowe oferują pożyczki gotówkowe, które mogą być przeznaczone na spłatę zobowiązań zaciągniętych zarówno w bankach, jak i w innych podmiotach.

6. Bank nie wypłaca nam pieniędzy z kredytu na konto, ale reguluje konsolidowane zobowiązania za nas. Wtedy spłacamy tylko jedną ratę zamiast wielu.

7. Konsolidacja daje mniejsze raty w sytuacji, kiedy znacznie wydłużymy okres kredytowania.

8. Konsolidacja generuje najczęściej wzrost zadłużenia, ale może być opłacalne, pod warunkiem, że nowym i tańszym kredytem spłacane są kredyty droższe.

9. Kredyty konsolidacyjne to rozwiązanie dla osób, które chcą uchronić się przed wpadnięciem w spiralę zadłużenia, chcą obniżyć ratę do spłaty i odzyskać płynność finansową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *