Co to jest korekta PIT? Jak i do kiedy ją złożyć? Czy może zrobić to za podatnika księgowa?

Po sprawdzeniu rozliczeń przez profesjonalną księgową lub biuro rachunkowe, często pojawia się konieczność złożenia korekty PIT. Na szczęście ustawodawca daje taką możliwość.

Rozliczenie PIT – ogólne informacje

Zgodnie z ustawą do 30 kwietnia podatnicy mają czas na rozliczenie się z fiskusem. To dlatego ten miesiąc jest jednym z najbardziej pracowitych miesięcy w biurach rachunkowych. Mimo że wielu podatników decyduje się na samodzielne przygotowanie deklaracji podatkowej, duża część zleca bowiem roczne rozliczenie profesjonaliście – księgowej lub do biura rachunkowego.

Warto pamiętać, że nawet jeśli podatnik zdecydował się na samodzielne rozliczenie z fiskusem, może zwrócić się do biura rachunkowego o zweryfikowanie swoich wyliczeń lub wykorzystanych ulg podatkowych. Z takiego wsparcia profesjonalisty warto skorzystać m.in. w wypadku rozliczania zagranicznego, które nie należy do najłatwiejszych. Konieczna jest bowiem nie tylko znajomość przepisów polskiej ordynacji podatkowej, ale konwencji MLI i umów o podwójnym opodatkowaniu, które zawarte są pomiędzy poszczególnymi państwami. Biura rachunkowe, np. działające na terenie Bielska-Białej biuro 5 plus consulting (5-plus.com.pl), coraz częściej świadczą usługi rozliczania PIT zagranicznych.

Korekta PIT – co to i kto może jej dokonać?

Jeżeli na skutek weryfikacji dokumentów przez księgową lub profesjonalistę z biura rachunkowego okaże się, że w złożonej deklaracji znajdują się błędy, podatnik ma prawo do ich korekty. Błędy mogą dotyczyć zarówno obliczeń, zasad rozliczeń, czy też danych osobowych. Jeśli księgowa zauważy, że wypełniony został nieaktualny formularz deklaracji lub podatnik niewłaściwie wskazał urząd skarbowy – w takiej sytuacji także może zostać złożona korekta deklaracji.

Jak to zrobić? Ustawodawca nie wskazuje szczególnego sposobu – może złożyć ją za podatnika księgowa lub biuro rachunkowe, ale też sam podatnik. Należy złożyć raz jeszcze właściwie wypełniony formularz deklaracji podatkowej. Co ważne, korekta nie musi być dokonana w taki sam sposób, w jaki złożona została korygowana deklaracja. Zatem jeśli uprzednio podatnik rozliczał się przez Internet, korektę można złożyć wysyłając ją do urzędu skarbowego za pośrednictwem poczty.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie ma także obowiązku uzasadniania korekty. Termin na jej złożenie wynosi zaś pięć lat od końca roku kalendarzowego, w którym zostało złożone zeznanie podatkowe zawierające błędy.

Czy warto skorzystać z pomocy profesjonalisty podczas rozliczenia z fiskusem?

Mimo że złożenie korekty zeznania podatkowego nie jest w praktyce skomplikowaną czynnością, warto zastanowić się już na etapie wypełniania deklaracji podatkowej, czy nie lepiej skorzystać z pomocy profesjonalisty. Oferta biur rachunkowych jest w tym zakresie bardzo szeroka. Biura rozliczają na ogół bez względu na rodzaj prowadzonej działalności i księgowości, nie ma także znaczenia czy chodzi o rozliczenie PIT krajowego, czy też zagranicznego. Warto pamiętać, że do biura rachunkowego można zwrócić się zarówno wtedy, gdy prowadzi ono księgowość danej osoby – jeśli jest ona np. podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą – ale też wtedy, gdy podatnik nie korzystał wcześniej z jego usług.

Należy pamiętać, że pomoc biura rachunkowego może być przydatna wtedy, gdy podatnik uzyskuje dochód z kilku źródeł, chce skorzystać z ulg podatkowych, ale nie porusza się swobodnie po przepisach ordynacji podatkowej i innych ustaw, ale też zwyczajnie wtedy, gdy nie wie z jakiego formularza skorzystać lub chce zaoszczędzić czas.

Koszty, które związane są z przygotowaniem rozliczenia rocznego przez księgową czy biuro rachunkowe zależą od wielu czynników. Forma prowadzonej księgowości, to czy podatnik rozlicza się samodzielnie, czy też z współmałżonkiem, czy chce skorzystać z ulg podatkowych, czy chodzi o rozliczenie krajowe, czy też zagraniczne – to tylko niektóre z nich. Nie bez znaczenia pozostaje także lokalizacja – biuro rachunkowe z Warszawy z pewnością przedstawi inny cennik niż biuro z Bielska, Tomaszowa Mazowieckiego, czy Zielonej Góry. Warto zatem każdorazowo weryfikować zakres i cenę usług np. na stronie internetowej biura https://www.5-plus.com.pl/biuro-rachunkowe-bielsko-biala/.

One thought on “Co to jest korekta PIT? Jak i do kiedy ją złożyć? Czy może zrobić to za podatnika księgowa?

  1. Rozliczam pit roczny pit36l. W trakcie roku jedna z miesięcznych zaliczek została zapłacona jako mniejsza ponieważ była nadpłata za pit za rok 2020 ( byla korekta za 2002 i pismo do us na przekierowanie nadpłaty na zaliczkę w 2021).
    Jak to teraz uwzględnić w picie za 2021? Jak wpisze zaliczkę faktycznie wpłaconą to wychodzi do dopłaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *